Kuban diyor ki: Madde 1, Kimse Aç Bırakılamaz!

Editör ne diyor?

Herkese Bilim Teknoloji gündem yaratmayı sürdürüyor.

Bilge yazarımız Doğan Kuban, dünyanın (ve ülkemizin) temel insani ve toplumsal sorunlarını yaza yaza çok önemli bir noktaya geldi: dünyadaki ve ülkemizdeki açlık utanç vericidir. Bunu gidermek öncelikli bir politik görevdir de. Bu nedenle tüm dünyanın öncelikli sorunu yeryüzünde aç insan bırakmamaktır.

Aç kalmamak, doğal bir insan hakkı olmalıdır… Bir milyar insanın aç bırakılmasını günümüzde kabul etmemeliyiz. Bunu gösteriş, reklam, politik propaganda olarak yapmak da insan haysiyetine yakışmıyor. Gerçi insanlarda haysiyet sorunu da, açlık gibi, yaygın bir özellik haline geldi."


“Anayasa‘nın ilk maddesi olarak açlığın yok edilmesine harcanması” olmalıdır.

İtirazınız olabilir mi?

Hoca, bunu ilk yapan ülke de Türkiye olmalıdır, diyor.

***

HBT sayı 23’te yazarımız Erdal Musoğlu da çok önemli bir gelişmeyi ana hatlarıyla kaleme almıştı: “Evrensel Temel Gelir”.

Bir ülkenin tüm vatandaşlarına (hatta tüm yerleşiklerine), doğumlarından ölümlerine kadar, her ay, hiçbir formalite ve ön şart olmaksızın, yoksulluk çekmeden yaşamalarına yetecek bir gelirin sağlanmasına denir. Her birey, medeni, çalışma ve gelir durumu ne olursa olsun bu haktan yararlanır. Yani, bu gelir, evli ya da bekar, çalışan ya da çalışmayan, varlıklı ya da yoksul her bireye sağlanır.”

Dünyada tartışılıyor, ilk denemeleri Kanada’nın bir eyaletinde yapıldı. Bu yıl da Hollanda ve Finlandiya’da uygulamaya konacak.

Evrensel Temel Gelir, düşünce olarak bile, yol açacağı sonuçlar itibariyle, dünyadaki vahşi kapitalist sistemi değiştirecek özellikler taşıyacaktır.

Kanpolat’ı yitirmenin acısı

Çok sevgili dostum, dünya çapında değerli beyin cerrahımız Yücel Kanpolat’ı kaybettik. AKP iktidarı el koymadan önceki Türkiye Bilimler Akademisi’nin son Başkanıydı. Beyin cerrahisine önemli katkılar yapmış, patentli aletler geliştirmiş bir büyük bilim insanı. Öğrencisi ve mentörü Prof. Dr. Türker Kılıç, Kanpolat’ı anlatan yazısıyla, bu sayımızda ilk anmamızı yapıyoruz. Gelecek sayımızda hem Kanpolat’ın yıllar önce yayınladığımız yazılarından, hem de Kanpolat üzerine yazdıklarımızdan derlemeler sunacağız.

İnsanlığa yaptığın katkılardan ötürü, kucak dolusu sevgiler. İyi ki var oldun!

Dergimizin içeriğinden bir demet:

Matematik profesörü olan ve dergimizde güzel yazılara imza atan Erhan Güzel, matematik ne değildir diye soruyor, verdiği yanıtlardan biri: “matematik bir zeka oyunu değil bir süreçtir...” Tabii içinde “matematik nedir”e de boy yanıt var.

Tınaz Titiz’in “Küme zekası” yazısını mutlaka okumanızı öneriyorum. Nedir bu kısa bir tanım: Bir canlı hayvan kümesinin, belirli bir iç veya dış liderden komut almaksızın, ama yine de bir uyum içinde hareket edebilmesine” deniyor. Peki, bunun insanlarda örnekleri var mı?

“Einstein'ın İzafiyet Teorisini Gerçek Hayatta Görebileceğiniz 8 Yer” başlıklı ufuk açıcı yazı… “Karadeniz’in, bir ölüm denizine doğru yolculuğu” başlıklı araştırma... Tanol Türkoğlu’nun Vikipedi örneğinden yola çıkarak sorduğu “Dijitalleşme doğrudan demokrasi sağlayabilir mi?” makalesi... Ali Akurgal’ın “Türkiye, teknoloji, savaş ve günlük yaşam” başlıklı ve aynı zamanda darbe kalkışmasında kullanılan teknolojileri de içeren ilginç denemesi... Mustafa Çetiner’in “Tarık Akan gibi yaşayın” yazısı... Süper yiyecekler ve proteini her gün alabileceğiniz beslenme önerilerini içeren bilimsel beslenme sayfamız...

Ve Bozkurt Güvenç hocanın “Yargıyı, Tarih ve Töreyi, Aileyi, Bürokrasiyi, Ekonomiyi, Teknolojiyi, Ulus Devlet varlığını temsil eden Millet Meclisinin saygınlığını siyasetin sultasına karşı kim savunacak?” sorusunu içeren çok temel bir yazısı...

Teknoloji Vitrini’nden tutun daha onlarca güncel bilimsel gelişme...

Gelecek sizlerin omuzlarında yükseliyor

Herkese Bilim Teknoloji, gündem yaratan, Türkiye’nin gündeminde neler olması gerektiğini belirleyen bilimsel ve nesnel tutumuyla, haftalık vazgeçilmezi olmuştur binlerce kişinin..

Biliyoruz ki, HBT’yi izleyenlerin aydınlık düşüncelerinin üzerinde yükselecektir yarının Türkiye’si.

Biz geleceği burada kurmaya çalışıyoruz.

İzleyin, güncel haberler girdiğimiz portalımızı da kaçırmayın, derginizi ayırtın, olmadı dijital veya basılı abone olun. Yayın ve tanıtın. Çoğalarak geleceği kurabiliriz.

Gelecek hafta yine birlikte olacağız.

Sevgiyle kalın...