Kore Nasıl Kalkındı? Türkiye ile karşılaştırmalı bir analiz ve Türkiye için dersler

Bayram Ali Eşiyok

Ekitap
Kore Nasıl Kalkındı?

Örnek Sayfalar Ekitap Yardımı

Türkiye’nin nasıl geri kaldığı konusu tartışılırken en çok verilen örneklerden biri Kore’dir. 1960 başlarında hemen hemen aynı ekonomik göstergelere sahip iki ülkeden biri olan Kore, aradan geçen zaman zarfında bunu nasıl başardı? Ne yaptı da dünya ölçeğinde büyük bir bilimsel teknolojik atılım gösterdi ve Türkiye bunu neden ve nasıl gerçekleştiremedi? Şimdi bu sorun çeşitli yönleriyle bilimsel ve ekonomik analizleriyle, veri ölçeğinde karşınızda.

Türkiye piyasası Kore teknolojik ürünleriyle dolu iken, Kore’de satılan bir ürünümüz mü var? Samsung cep telefonları dünya çapında başarı kazanırken, bunun arkasında hangi teknolojik ve bilimsel altyapı bulunuyor? Kore dünyaya meydan okuyan bu ekonomik inşayı nasıl gerçekleştirdi? Veriler konuşuyor…


Yazar: Bayram Ali Eşiyok

1988 Yılında Türkiye Kalkınma Bankası’nın sınavını kazanarak iktisat uzman yardımcısı olarak göreve başlayan B. Ali Eşiyok, halen Kalkınma Bankası’nda Kıdemli uzman iktisatçı olarak görev yapmaktadır. Yazarın Kalkınma Bankası’nda çıkan yayınları yanında, çeşitli bilimsel dergilerde yayınlanmış makaleleri ve ortak kitap çalışmaları bulunmaktadır. Yazarın uğraştığı başlıca alanlar; azgelişmişlik, kalkınma ve kalkınma politikaları, bilim ve teknoloji politikaları, sanayileşme, sanayileşme politikaları, bölüşüm, bölgesel kalkınma, dış ticaret, planlama olarak sayılabilir. Yazar İngiltere ve ABD’de teknoloji, sanayileşme ve kalkınma politikaları konusunda araştırma faaliyetlerinde bulunmuştur. Herkese Bilim Teknoloji dergisi yazarıdır.

Yazar: Bayram Ali Eşiyok
Fiyat:
 14.90 TL
Sayfa Sayısı: 171
Format Seçenekleri: PDF