Video

Pandeminin başından bu yana COVİD-19’un en korkutan mutasyonu «delta varyantı» olarak literatüre girdi. Orijinal COVİD-19 virüsüne oranla 1000 kat fazla viral yüke sahip bu varyant dünyayı tam da rahat bir nefes aldığı sırada yakaladı. Delta varyantı halen dolaşımdayken dünyayı yeni bir varyant korkusu sardı. Adı "Mu" varyantı. Dünya Sağlık Örgütü'nün yakın takibe aldığı yeni mutasyonu Prof. Dr. M...

Türkiye'de milyonlarca öğrenci neredeyse 2 yıllık aranın ardından 6 Eylül'de yine pandeminin gölgesinde eğitim ve öğretime başlıyor. Üstelik bu kez delta varyantı gibi viral yükü ciddi ölçüde artıran mutasyonun etkinliği ile beraber vaka sayılarının artışı herkesi korkutuyor. Prof. Dr. Mustafa Çetiner okullar hangi önlemlerle ve hangi koşullarda açılmalı sorusunu değerlendiriyor.

Prof. Dr. Mustafa Çetiner "Bilim Bizi Kandırıyor mu?" kitabının ortaya çıkışını anlatıyor.

Yeni bir çalışmaya göre, Avustralya'ya özgü Cacatua galerita papağanları çöp tenekelerinin kapaklarını açmayı öğrenmiş ve bu beceriyi sosyal öğrenme yoluyla birbirlerine aktarıyorlar. Araştırmacılar, farklı bölgelerdeki papağanların çöp kutularını farklı şekillerde açtıklarını belirterek bunun, bu davranışın çevredeki diğer papağanları gözlemleyerek öğrenildiğine işaret ettiğini ifade ediyor. Kayn...

Şimdiye dek 85'ten fazla ülkede görülen SARS‑CoV‑2 Delta varyantı hakkında neler biliyoruz? Prof. Dr. Mustafa Çetiner değerlendiriyor.

Prof. Dr. Mustafa Çetiner mRNA aşılarını değerlendiriyor? Haberci RNA nedir, bu teknoloji ile elde edilen aşılar hangi alanlarda kullanıldı, uzun vadeli risklerden söz etmek ne kadar bilimsel?

Ateş ölçümü ile COVID-19 önlemi almak hala mantıklı mı? Prof. Dr. Mustafa Çetiner değerlendiriyor.

13.000 km çapıyla gezegenimizin boyutu ve evrenimiz..