Sığırcıkların nefes kesen dansı

Sığırcıkların mükemmel seviyede koordinasyonla ortaya koydukları etkileyici danslarındaki senkronize düşüşler ve dalgalanmalar, algılama ve grup dinamiklerine dair sırlar içeriyor.

Bu göz alıcı grup performansı üzerine çalışmalar yürüten İtalyan teorik fizikçi Giorgio Parisi, sığırcıkların dansını "ölçeksiz korelasyon" (scale-free correlation) adı verilen matematiksel eşitlikle açıklıyor. Sığırcık sürüsü ne kadar kalabalık olursa olsun, eğer bir kuş yönünü ve hızını değiştirse, diğerleri de aynı şekilde yön ve hızlarını değiştiriyor. Sığırcıkların bu bilgiyi nasıl bu kadar hızlı işleyip ona göre hareket ettiğini ise bilinmezliğini koruyor.

Atomlardan gezegenler düzeyine dek karmaşa ve dalgalanmayı inceleyen "karmaşık sistemler" alanındaki çalışmalarıyla Giorgio Parisi, 2021 Nobel Fizik Ödülü'nün sahipleri arasında yer aldı.


Parisi'nin çalışmaları, ilk bakışta rastgele, tahmin edilemez ve teorik olarak modellenmesi imkansız gibi görünen bu tür sistemlere dair sonuçlar çıkarabilmeyi sağladı.

Kaynak