Video

Prof. Dr. Mustafa Çetiner GDO tartışmalarına farklı bir açıdan yaklaşıyor. GDO'lu ürünlerin varlıksal sebebini sorguluyor ve GDO'ya karşı nasıl bir bakış açısı geliştirmemiz gerektiğini anlatıyor. Bağışıklık sistemimizi nasıl etkiliyor? Alerjik etkileri var mı? Kanser yapar mı? Kısaca, GDO'yu nasıl bilirsiniz?

Kafein son yılların bağımlılık yaratan ve en çok konuşulan konularından biri. Prof. Dr. Mustafa Çetiner kafeini enine boyuna masaya yatırıyor. Faydaları neler? Zararları neler? Hangi durumlarda hayatımız için tehlike taşıyor? Kafeinden uzak mı duralım yoksa kafein masum mu?  

Prof. Dr. Mustafa Çetiner geçmişten günümüze nükleer tehlikeyi gözler önüne seriyor. Radyum kızlarıyla tarihe kazınan radyasyon tehdidinin ne gibi sonuçlara yol açacağını anlatıyor.

Prof. Dr. Mustafa Çetiner tıbbın en eğlenceli ve gizemli konularından biri olan ayna nöronları anlatıyor. Makak maymunları sayesinde keşfedilen beynimizin hareket ve empati alanı hakkında birbirinden ilginç bilgiler veriyor.

Prof. Dr. Mustafa Çetiner, son günlerin çok tartışılan ve merak edilen konularından biri olan bağırsak floramızı anlatıyor. Bağırsak floramız sağlığımız için neden önemli? Hangi mikroplar vücudumuz için faydalı? Beslenme ve diyet neden bu kadar önemli? Depresyon ve stresle nasıl bir bağlantısı var?

Prof. Dr. Mustafa Çetiner, Dünya Sağlık Örgütü'nün bunama hakkındaki korunma kılavuzundan yola çıkarak yapmamız gerekenleri anlatıyor... Bunama her yaşlı insanın karşılaşacağı bir son mudur? Yoksa bir hastalık mı? Bunama ile nasıl başa çıkılır? Neler yapılmalı? Vitamin kullanımı bunamayı önlüyor mu?

Prof. Dr. Mustafa Çetiner, bu hafta Placebo'nun kötü yüzü Nocebo'yu anlatıyor. Nocebo etkisi nasıl ortaya çıkıyor? Hangi araştırmalarla ne gibi sonuçlar elde edildi? Glutensiz beslenme diyeti ile Nocebo etkisinin ne tür bir bağı var?

Prof. Dr. Mustafa Çetiner son yılların en büyük olağan şüphelisi olarak bilinen stresi anlatıyor. Çoğu hastalığın sebebi olarak gösterilen stres hakkında bilim insanları ve araştırmalar ne diyor? Stres kanser yapar mı? Kanserli hastalarda tümörün gelişimini hızlandırıyor mu? Stresli olmanın faydaları var mı? Zararları neler?

Prof. Dr. Mustafa Çetiner, yeniden elektronik sigara konusuna değiniyor. Sigarayı bırakmayı düşünenler için e-sigara doğru bir tercih mi? E-sigara içeriğinde ne tür maddeler barındırıyor? Sağlığımız için ne tür riskler taşıyor?