Pandemide bugün Avrupa ne durumda

Koronavirus Son Dakika Bilim
Pandemide bugün Avrupa ne durumda

Dünyada en çok kapanan bölge Avrupa oldu. Avrupa ölümcül yeni bir enfeksiyon dalgasıyla karşı karşıya kalırken, birçok ülkede kurallar yeniden sıkılaştırılıyor.
Paris günde 61 ölüm ortalamasını azaltmak için kabaca evden altı milden fazla uzaklaşmak yasak. Gerekli olmayan tüm işler kapandı. Yetkililer, aylardır uygulanan gece sokağa çıkma yasağını sürdürüyor. Fransa kısa süre önce üçüncü ulusal tecrit altına girmişti.

Milano: Virüs şiddetli vurunca bütün gereksiz dükkanlar kapandı ve restoranlar sadece paket servis yapıyor. Lombardiya bölgesinde geçen hafta günde ortalama 89 ölüm ve 667 vaka bildirildi . İtalyan hükümeti ayrıca yeni kuralları uygulamak için ülke çapında ek 70.000 subayı gözetlemeye koyacağını duyurdu.

Londra aylarca dünyanın en katı kilitlenmelerinden birine katlandı, hatta başka bir kişiyle bir bankta oturmayı bile yasakladı. Ancak, geçtiğimiz hafta Büyük Londra bölgesinde günde ortalama 249 vaka ve günde üç ölüm kaydedildi, vakalar şimdi azalıyor.


Pazartesi sabahı bahisçilere içecek servisi yapmak üzeren ilk barlar açıldı. Britanya'da her 100 kişiye 59 aşı dozu uygulanırken , İspanya'da 22, Fransa ve İtalya'da 21 doz uygulandı.

İspanyol başkenti Madrit, sıkı kilitlemelerin dışında kaldı. Barlar, restoranlar, müzeler ve tiyatroların açılmasıyla şehir, kendi bölgelerindeki kurallardan kaçış arayan bazı Avrupalılar için son aylarda bir destinasyon haline geldi. Madrid , geçen hafta günde ortalama 18 ölüm ve 1.654 yeni vaka bildirdi .