QS üniversiteler sıralaması: Türk üniversiteleri arasında Bilkent birinci, peki dünyada?

Öne Çıkanlar Toplum
QS üniversiteler sıralaması: Türk üniversiteleri arasında Bilkent birinci, peki dünyada?

Dünyaca tanınan İngiliz Eğitim danışmanlığı firması QS tarafından belirlenen dünya sıralaması açıklandı. Bu değerlendirmeye göre Türk üniversiteleri arasında birincilik, 411 – 420 bandında yer alan Bilkent Üniversitesi’ne ait.

Bu yıl değerlendirmeye 11 Türk üniversitesi girdi, sıralamaları da şöyle; 441 - 450 bandında Sabancı, 451 - 460 bandında Koç Üniversitesi, 471 - 480 bandında ODTÜ ve Boğaziçi Üniversiteleri, 651 - 700 bandında İstanbul Teknik Üniversitesi ve 701+ bandında Çukurova, Ankara, Gazi, Hacettepe ve Istanbul Üniversiteleri yer alıyor.

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar; "Daha çok çalışmalı ve daha iyi yerlere gelmeliyiz. Ancak rakiplerimiz olan uluslararası üniversitelerin maddi yapıları bizlerden çok daha iyi. Biz de kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Diğer yandan dünya üzerinde onbinlerce üniversite olduğu düşünülürse sahip olduğumuz dereceleri de çok küçümsememeliyiz" dedi.


Dünya üniversiteleri sıralamasının ilk 10'u şöyle: 1. MIT (Massachusetts Institute of Technology), 2. Stanford University, 3. Harvard University, 4. University of Cambridge, 5. Caltech (California Institute of Technology), 6. University of Oxford, 7. UCL (University College London ), 8. ETH Zurich, Princeton University, 9. Imperial College London, 10. Chicago University.