Internetin babası Mustafa Akgül’ü kaybettik…

Öne Çıkanlar Toplum
Internetin babası Mustafa Akgül’ü kaybettik…

Türkiye'nin internetle tanışmasında büyük katkı sunan Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül’ü kaybettik. Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Akgül Türkiye’de 90’lı yıllardan beri internetin yayılması, etkin ve bilgi toplumu odaklı kullanılması için önemli mücadeleler veren bir isimdi. Açık kaynağın gelişiminde de önemli roller oynadı.

47 yıllık yakın dostu Prof. Dr. Osman Coşkunoğlu “Mustafa'nın yaşamı boyunca verdiği mücadelenin temelinde yatan kavram özgürlüktü: Özgür internet, özgür toplum için internet, özgür yazılım” diye özetliyor Akgül’ün hayat felsefesini.

Akgül’ün cenazesi, 15 Aralık Cuma günü ikindi namazını müteakiben Doğramacızade Ali Paşa Cami'sinde kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığında defnedilecek.


Mustafa Akgül kimdir?

Akgül, 10 Mayıs 1948 tarihinde doğdu, 1970'de ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünden, 1974 ODTÜ Matematik Bölümünden mezun oldu, 1981'de Waterloo University'den (Kanada) Combinatorics and Optimization üzerine doktora derecesini aldı. Internet Kurulu, Kamunet Teknik Kurulu, TOBB Sektör Kurulu üyelikleri ve Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yapan Akgül, Internet Teknolojileri Derneği ve Linux Kullanıcıları Derneği başkanlık görevlerinde de bulundu. Inet-tr Internet Konferansları, Akademik Bilişim ve Internet Haftası'nı düzenleyen ekibin başında yer alan Akgül, ilk basılı Türkçe internet kitabı olan 'Internet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları'nın yazarıydı. University of Delaware ve North Carolina State University'de misafir hocalık yapan Akgül, 1987'den beri Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi olarak çalışıyordu.