İstanbul’un hafızası John Freely hayatını kaybetti

Öne Çıkanlar Toplum
İstanbul’un hafızası John Freely hayatını kaybetti

Seyahat ve tarih kitapları yazarı ABD’li fizik profesörü John Freely 90 yaşında yaşama veda etti.

Evliyâ Çelebi'nin İstanbul'u, Galata, Pera, Beyoğlu: Bir Biyografi, Büyük Türk, Işık Doğu’dan Yükselir gibi Osmanlı ve İstanbul tarihiyle ilgili araştırma kitaplarıyla tanınan John Freely 90 yaşında hayata veda etti.

17 yaşındayken ABD’de deniz kuvvetlerine katılan ve II. Dünya Savaşı'nda Pasifik’te, Birmanya ve Çin’de komando olarak görev yapan Freely, savaştan sonra eğitimine devam ederek 1960 yılında New York Üniversitesi'nde fizik doktorasını tamamladı. Aynı yıl yılında henüz 34 yaşında, Robert Kolejinde fizik öğretmenliği yapmak üzere İstanbul’a gelen Freely, New York, Boston, Londra, Atina ve Venedik'te yaşadıktan sonra 1993 yılında akademisyen olarak Boğaziçi Üniversitesi'ne döndü. John Freely, sadece Boğaziçi Üniversitesi'nin değil, Osmanlı ve Türk tarihine ve İstanbul’a olan ilgisiyle Türkiye’nin de hafızası olmuş bir isimdi.


1960’lı yıllarda Yaşar Kemal, Aliye Berger, Ömer Uluç gibi Türkiye’nin önde gelen sanatçılarıyla da dostluk kuran John Freely’nin ilk kitabı Strolling Through Istanbul: A Guide to The City (İstanbul’u Gezmek İsteyenler İçin Bir Şehir Rehberi) 1972’de yayımlandı. Ömer Uluç’un “John, sen İstanbul’un hafızasısın’’ sözünü şehrin adım atılmadık yerini bırakmayarak sonuna kadar hak eden Freely’nin çoğu Osmanlı tarihi ve İstanbul üzerine, birçok dile de çevrilmiş 50’den fazla kitabı bulunuyor.

Kaynak: Aktüel Arkeoloji

Boğaziçi Üniversitesi'nin John Freely ile Mart 2015'te yapmış olduğu son söyleşiyi şuradan okuyabilirsiniz: http://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/istanbul-degerli-bir-hafizasini-bogazici-john-freelyyi-kaybetti