5 dakikada sonuç veren COVID-19 antikor testi

Koronavirus Öne Çıkanlar
5 dakikada sonuç veren COVID-19 antikor testi

5 dakikada sonuç veren ucuz bir test, son drece hassas bir şekilde tükürükteki veya kandaki antikorlardan, önceden geçirilmiş bir COVID hastalığınızın olup olmadığını veya aşının bağışıklık sağlayıp sağlamadığını tespit ediyor.

Bir kişi koronavirüs ile enfekte olduğu veya COVID aşısı olduğu zaman bağışıklık sistemi virüs ile savaşmak üzere antikor üretir. Bu antikorlar en az 6 ay üretilmeye devam eder. Antikorlar geçirilmiş bir enfeksiyon veya aşı tepkisinin saptanmasında kullanılır. Koronavirüs antikorları için hâlihazırda testler mevcut, ancak bunlar pahalı, karmaşık veya çok hassas değil.

Hong Kong Politeknik Üniversitesi’nden Feng Yan ve meslektaşları, organik elektro- kimyasal transistörler aracılığı ile daha ucuz, uygulanması kolay bir COVID-19 antikor testi geliştirdi. Bu transistörler, biyolojik sinyalleri elektrik sinyallerine dönüştürüyor.


Bir damla kan veya tükürük, plastik bir çubuğa gömülü altından üretilen bu transistörlerden birinin üzerine yerleştiriliyor. Koronavirüs antikorları transistöre bağlanınca, transistör elektrik sinyalleri üretiyor. Elektrik sinyalleri çok hafif taşınabilir bir ölçüm cihazı tarafından okunuyor. Bu arada ölçüm cihazı Bluetooth üzerinden bir cep telefonuna bağlanıyor. Tüm işlem 5 dakikadan daha kısa sürüyor. Testin sonuçları, laboratuvarlarda yapılan antikor testleriyle doğrulanmış durumda.

Yan ve meslektaşları, şimdi testin klinik deneylerde ve gerçek yaşam koşullarında kullanılıp kullanılamayacağını araştırıyor. Deneylerde başarılı bulunursa test çubukları bir doların altında bir bedelle satışa çıkacak.

Bu test, aşıların koruyuculuğunun zayıflayıp zayıflamadığını, 3. doza gerek duyulup duyulmayacağını gösterecek.

Reyhan Oksay

Kaynak