Evrimi robotla açıklamak: OroBOT

Öne Çıkanlar Teknoyaşam Yerküre

Araştırmacılar, OroBOT adı verilen bir tetrapod robot tasarladı. Bu robot, 290 milyon yıl önce yaşayan Orobates pabsti adındaki dört ayaklı bir canlının hareketlerini yeniden yaratarak yürüyüşünü taklit ediyor.

Bilim insanlarının çok yönlü bir bilgisayar simülasyonu, yeniden yaratılmış iskelet ve fosil izlerinden yararlanarak tasarladıkları OroBOT, söz konusu canlının karnını yerden uzak tutarak istikrarlı ve şaşırtıcı derecede etkili bir yürüyüşe sahip olduğunu gösterdi. Çalışma, Nature’da yayımlandı.

Bilim insanları, hem sürüngenleri hem de memelileri içeren en eski amniyotlardan biri olduğu için O. pabsti'nin nasıl hareket ettiğiyle yakından ilgileniyorlar. Berlin’deki Humboldt Üniversitesi’nden paleontolog John Nyakatura, “Bu hikayedeki odak fosilimiz olan Orobates, memelilerin ve sürüngenlerin son ortak atalarına çok yakın bir kuzen” diyor.


Nyakatura ayrıca, amniyotların karada ne kadar erken yürüdüklerini anlamanın, kökenlerini ve kıtalar arasında nasıl çeşitlilik gösterdiklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Bir hayvanın attığı adımları, fosil üzerinden takip etmek yerine bu tip bir robot sayesinde hareketin görselleştirilmesi, evrimi robotikle birleştiriyor. Bu sayede uçmanın ve yürümenin evrimine yönelik ciddi bulgular elde edilebilir.

Kaynaklar: 

https://www.nature.com/articles/s41586-018-0851-2

https://www.sciencenews.org/article/four-legged-robot-hints-how-ancient-tetrapods-walked