Dünya Mühendislik Dekanları Konseyi’ne Türk başkan seçildi

Duyuru ve Etkinlikler

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şirin Tekinay, Dünya Mühendislik Dekanları Konseyi (Global Engineering Deans Council-GEDC) 2019-2022 Başkanı seçildi.

Son on yılını ülkemizde Açık Bilim, Açık İnovasyon, şehir mühendisliği, transdisipliner eğitim ve yapıcı hareket gibi dünya trend’lerini geliştirip yaymaya adayan Tekinay, yeni görevinde küreselleşmeye; sürdürülebilir kalkınmaya, işbirlikçi katılım ile katkıda bulunmayı hedefliyor. GEDC Tekinay’ın liderliğinde, uluslararası akademik ve endüstri işbirlikleri öne çıkarıp teknolojiye katılımı arttırma prensibi ile ilerleyecek. Hindistan, Şili, Avusturya, Güney Afrika, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri’nden mühendislik liderlerinin oluşturduğu yönetim kurulu ile birlikte çalışacak. Prof. Tekinay, yakın zamanda Avrupa Mühendislik Eğitimi Topluluğu’nun (SEFI) 2018-2021 ikinci dönem yönetim kurulu üyesi olarak seçilmişti. 2015’ten beri her iki kuruluşun yönetim kurulunda yer alan iki kişiden biri.

GEDC hakkında:


Mühendislikte akademik ve endüstri liderlerini bir araya getiren GEDC’nin 30’dan fazla ülkeden kurumsal ve bireysel üyeleri var. Özellikle Airbus, Total, Dassault Systems, National Instruments, Granta gibi uluslararası kuruluşların desteği, bu yıl 10. yaşını kutlayan GEDC’nin kaynaklarının da bir bölümünü sağlıyor.