Büyük İstanbul Depremi: Her yıl gerçekleşme olasılığı %2,5.. Büyük başarı: öte-gezegen keşfettik!

Editör ne diyor?

Geldik mi yine Türkiye’nin anasını ağlatan 1999 Gölcük-Kocaeli depremin yıldönümüne! Peki, bugün durum ne? Dergimizin 16 Haziran tarihli 64. sayısında Celal Şengör hoca beklenen Büyük İstanbul Depremi’nin jeolojisini yazmıştı. Bu sayımızda da Prof. Dr. Mustafa Erdik Hoca, Büyük İstanbul Depremi’nin yapabileceği hasarları ve etkileyebileceği bölgeleri yazdı.

Erdik, ülkemizin en önemli deprem mühendisidir; depremin şiddetini göz önüne alarak yapacağı bina hasarlarını bir bilimsel senaryo çerçevesinde hesaplar. İstanbul’un konut stokunu, Belediye ile işbirliği halinde evlerin yapısını ve zemin durumunu çok iyi bilir. 7 üzeri büyüklükte depremin nerelerde, hangi yapılarda, ne kadar hasar yapabileceğini, yani şiddet etkisine yönelik senaryoları çeşitli dönemlerde ortaya koyar. Dergimizdeki yazısında bu senaryosunu oldukça yeniliyor... Dahası, yaşadığımız Kentsel Dönüşüm’ün etkilerini de olumlu ve olumsuz yönlerini hesaba katarak yazıyor. Büyük depremde kaç kayıp veririz sorusunu bir kenara bırakarak, maddi zararın en üst boyutunu hesap ediyor: 102 milyar TL! En çok da 5-7 katlı eski binaların neredeyse tamamının göçeceğini vurguluyor.

Yazı çok önemli bilgiler içeriyor. Erdik Hocaya HBT ile paylaştığı için çok teşekkür ederiz!


Yine bu kapsamda olmasa bile, acaba depremi tetikliyor mu, sorularına yol açan güneş tutulmasıyla ilgili Mehmet Emin Özel Hoca da, hemen üç gün sonra tüm ABD’den gözlemlenecek olan tüm güneş tutulması için yapılan bilimsel hazırlıkları yazdı! Bakın, neler olacak!

Bilimin nabzı burada atar!

HBT haftalık yayınıyla, ülkemizin bilim gündeminin nabzını tutan tek dergi: İşte bu topraklar üzerinde çok sevindirici bir gelişme: Gökbilimcilerimiz bir öte-gezegen keşfetti! Dr. Mesut Yılmaz ve arkadaşlarına çok teşekkür. Dergimizde gökbilimci Dr. Selçuk Topal’ın yönelttiği soruları da yanıtlıyor. Topal’a da çok teşekkür.

Bilim ve Beslenme sayfamızda bu kez yine bir yaz yiyeceğimizin önemini vurguluyoruz: Salatalık! Argoda sık kullanılan aşağılayıcı “hıyar!” lafını artık bir kenara bırakma zamanı geldi! Bu en doğal ve en “zararsız meyve”yi tok kalmak amacıyla da bol bol yiyebilirsiniz! İkramı serbest!

Doğan Kuban Hoca, 9 Eylül Üniversite Hastanesi uzman doktorlarının çok iyi gözetimi ve denetimi altında, kalçasına takılan protez ile yürüme egzersizlerini hızlandırırken, siz bu yazıyı okurken büyük olasılıkla eve geçmiş olacak. Hocamızı, hasta yatağında yarı dik ama elinde defter ve kalem ile yazacağı makalelerin notlarını alırken gördüğümüz fotoğrafa çok seviniyoruz. Bu haftaki yazısının başlığı “Ölen ve Sömürülen Kim? Çağdaş Haçlı Savaşı Olmaz” Ve soruyor: “Yalan demokrasinin ürünü mü?”

HBT, dünya ve Türkiye’de bilimin olabildiğince nabzını tutuyor. Sayfalarımızda gezindikçe mutlaka ilginizi çekecek bir dizi konu bulacaksınız. Köşelerimiz ve yazarlarımız yeni ve özgün yazılarıyla sizleri bekliyor.

HBT bir tutkunluk yaratıyor. Cuma günü mübarek beyin besleme günü… Bir hafta boyunca süren...

Sağlıklı ve sevgiyle kalın...

***

HBT ile tanışan, şimdilik 1 yıl beraber olacağımız ve sonrasında beraberliğimizi sürdüreceğimize inandığımız gençlerimizi kutluyoruz... Bursları veren Atıl Aydınlatma’ya ve Ayla Çınaroğlu’na çok teşekkürler...

 1. Mustafa Uğur – Yıldız Teknik Üni. Mekatronik Müh.
 2. Harun Aydın – Pamukkale Üni. Tıp Fakültesi
 3. Uğurcan Şanal – Denizli Pamukkale Üni. Diş Hekimliği
 4. Alper Erdik – Süleyman Demirel Üni. Radyo Tv ve Sinema
 5. Merve Tamtamış – Dokuz Eylül Üni. Tıp Fakültesi
 6. Ceren Kaplan – Hacettepe Üni. Sosyal Hizmet
 7. Hasan İşbilir – Celal Bayar Üni. Biyomühendislik
 8. Umut Diyar Özcan – İnönü Üni. Tıp Fakültesi
 9. Buket Tilkioğlu – Çanakkale Onsekiz Mart Üni. İşletme Yüksek Lisans
 10. Zeynep Sueda Tuna – Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi
 11. Emre Kocaman – Uludağ Üni. Tarih
 12. Cihan Süha Aydemir – Balıkesir Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
 13. Hüseyin Kaç – ODTÜ Kimya
 14. Doğa Yalçın – Babadağ Ahmet Nazif Zorlu Fen Lisesi
 15. Tamay Ün – Anadolu Üni. İşletme
 16. Ömer Faruk Çalışkan – Boğaziçi Üni. Siyaset Bilimi
 17. Umut Diyar Özcan – İnönü Üni. Tıp Fakültesi
 18. Ali Bayaran – İskenderun Tek Koleji
 19. Adem Bahadır – Sakarya Üni. Makina Müh.
 20. Alp Eren Tok – Necmettin Erbakan Üni. Elektrik ve Elektronik Müh.