Dijital abone ve HBT’ye destek kampanyası

Editör ne diyor?

Kadim bilim aşığı ve önce CBT sonra HBT okuru, Bilim Merkezleri Vakfı Kurucusu İzzettin Silier gençler, öğrenciler ve şu yoksullaşmada sıkıntı çekenler için 15 kişiye HBT’ye dijital abonelik verdi.

HBT özellikle ilan sıkıntısı, dağıtım zorlukları ve kağıt baskının bizleri çok çok aşan maliyetleri nedeniyle tam bir maddi kıskaç içinde. Matbaaya 10 sayı kadar birikmiş borcumuz var.

Tüm bu sıkıntıları, HBT’nin yayınına ara vermeden aşma irademizi ayakta tutuyoruz. Birtakım çok geniş bir dijital bilim yayıncılığı için ortaklık yapısı içinde bir projemizi tartışıyoruz, fakat bu orta vadeli.


Şu kısa vadede ayakta durmak için her türlü desteğe ihtiyacı var HBT’nin. Bu açıdan maddi koşulları uygun, karınca kararınca destek sağlayabilecek okurlara çağrımızdır: DİJİTAL ABONE SPONSORLUĞU bir çıkış yolu olabilir, bu üstelik dergimizi daha geniş bir kitleye ulaştırmanın sağlam bir yoludur.

Dergimizin ikinci sayfasında banka hesap no’larımızı göreceksiniz. Bir dijital abone yıllık bedeli 1600 TL.  Haberleşme adresimiz: info@herkeskebilimteknoloji.com

Zorlukları aşacağız ve HBT’yi yaşatacağız.

***

Küçük çocuklar bile ekran bağımlısı… Neler yapabiliriz?

Çocuklar ve gençler de tıpkı bizler gibi ekran başında çok fazla zaman harcıyor. Araştırmalar dünya çapında 6 ila 14 yaş arası çocukların ekran başında günde ortalama 2,8 saat harcadığını gösteriyor. Çocukların ve ergenlerin ruh sağlığının son yirmi yılda önemli ölçüde kötüleştiğine dair kanıtlar ise giderek artıyor. Fiziksel ve ruhsal sağlığın bozulması yanısıra siber zorbalık, “herkes mükemmel görünmeli” aldatmacısı da cabası. Peki ne yapmalı? Bizler bile gözümüzü erkandan ayırmakta zorlanırken rol model olduğumuz çocuklara yasak koymak kolay değil. Batuhan Sarıcan hazırladı.

Türkiye kalkınmada tökezliyor, peki çözüm ne?

Cumhuriyet tarihi boyunca planlı sanayileşmenin yaşandığı 27 yılda sanayi yıllık ortalama ortalama yüzde 9,5 büyürken, plansız, programsız “serbest piyasa”nın hakim olduğu 73 yılda sadece yüzde 5,4 büyüdü. GSYH’nın büyüme hızı da planlı yıllarda daha yüksek gerçekleşti…Türkiye ekonomisinin yüksek teknoloji yoğunluklu, yüksek oranlarda katma değer yaratan ürünlerde dışa bağımlı (tüketici), buna karşın düşük katma değerli sektörlerde üretici ve ihracatçı olmasına dayalı uzmanlaşmanın yarattığı sorunlar nasıl aşılabilir? Bayram Ali Eşiyok yazdı.

Para ve iktidar kavgası iğrenç bir insan hastalığı… Doğan Kuban'ın bu eski yazısının ikinci kısmı bu hafta. Kuban “İnsanın hırsı dünyanın yakın geleceğinde milyarlarca insanın yok olabilme olasılığına kulak tıkayacak derecede ilkel. Etrafınıza kulak verince duyuyorsunuz. Bunun tek çaresi uygarlık ölçütlerine yaklaşmak. Onun için de gençleri duyarlı ve bilgili kılmak. Akıllı, iyi yetişmiş insanlara şiddetle ihtiyaç var” demiş.

Hoca demiş de kim dinlemiş… Lale Akarun Gazze’de eğitimin içler acısı halini ele alıyor: Gazze şeridinin eğitim altyapısının %80’i yok edildi, 5,479 öğrenci, 261 öğretmen ve 95 üniversite öğretim üyesi 3 rektör öldürüldü… 6 üniversiteden 5'inin binaları kısmen ya da tamamen yok edildi.

Ali Akurgal “nereye gidiyoruz?’ diyerek ülkemizdeki durumu özetliyor.

Tanol Türkoğlu konuyu dijitale taşıyor. “Dijital el alem” yazısı ile: Dijital ile birlikte mahalle baskısı global boyuta taşındı. Malum sosyal medya cennetinde mutsuz bir allahın kulu yok. Herkes mutlu. Herkes şık şık giyinmiş, geziyor-yiyor-içiyor-eğleniyor. Bu türden içerikleri gören birey her ne kadar bunları o kişilerin sadece mutlu anlarındaki paylaşımları olduğunu bilse ve kendisine anımsatsa da, her gördüğüne inanan aptal beyin sürekli öteki mutlu insanlar fotoğrafını bilinç ötesine aktarıyor. Herkes mutlu bir ben mutsuzum!

Bu hafta Dijitalem’i de unutmayın.

Çin’in Chang’e-6 Ay modülü, Ay’ın uzak tarafından toplanan örneklerle geri döndü. Bir ilk niteliği taşıyan bu başarı, gezegenimizin erken tarihini anlama ve uzaydaki doğal kaynakları kullanma yolunda önemli bir adım olarak görülüyor.

Türkiye depremi: Erken deprem işaretleri bulundu

Türkiye-Suriye sınırı yakınındaki son depremlerden elde edilen uydu verilerinin yeni bir teknik yöntemle analizini içeren araştırma, olaylardan 19 gün öncesine kadar meydana gelen önemli öncül anormallikleri tespit etti. Deprem ülkesi olduğumuz için gelişme önemli.

Tuz bağımlılığının çözümü: Potasyum

Günlük 3.5 gram potasyum alımı öneriliyor. Ayrıca potasyum içeriği yüksek muz, papaya, erik, bezelye, fındık-fıstık, ıspanak ve tatlı patates gibi sebze ve meyveler daha çok tüketilmeli. Bilim ve Beslenme’de. Rita Urgan derledi.

Uzun zaman kımıldamadan oturunca bacağımız neden karıncalanır? Meraklı Çocuk’ta. Mercan kayalıklarını yok olmaktan kurtaracak sürpriz canlı: Deniz hıyarı. Meraklı Büyükler'de. Mercan Bursalı hazırladı.

Fizik ve sürrealist eserlerde uzay-zaman kavramı. Kültür Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emin Özer ve Mehmet Sansarcı’nın yazısı.

Evde endoskopi yapılmasını sağlayan yutulabilir minik robot.. Engelin arkasındaki nesneleri gösteren X ışını görüş çipi… 3 milyar mekro fosilin gizini aydınlatacak yapay zeka… Yüksek Teknoloji sayfamızda.

Gen tedavisinde yeni bir yöntem… 2 bin yıllık dünyanın en eski sağlam şarabı... 78 milyon yıllık boynuzlu dinozor fosili. Nilgün Özbaşaran Dede’nin Araştırma Gündemi’nde.

Kaygı gerçekte nedir? Yeni yazı dizimiz..

Sağlıkla, esenlikle keyifli okumalar.