Warning: mysql_connect(): User dbo614180161 already has more than 'max_user_connections' active connections in /homepages/20/d610403308/htdocs/clickandbuilds/HerkeseBilimTeknoloji/wp-content/plugins/tablemaster/tablemaster.php on line 172

Warning: mysql_select_db() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /homepages/20/d610403308/htdocs/clickandbuilds/HerkeseBilimTeknoloji/wp-content/plugins/tablemaster/tablemaster.php on line 175
Pfizer: Hastaneye yatış veya ölüm riskini %89 oranında azaltan bir COVID hapı geliştirdik - Herkese Bilim Teknoloji

Pfizer: Hastaneye yatış veya ölüm riskini %89 oranında azaltan bir COVID hapı geliştirdik

Koronavirus Son Dakika Bilim
Pfizer: Hastaneye yatış veya ölüm riskini %89 oranında azaltan bir COVID hapı geliştirdik

ABD merkezli ilaç firması Pfizer, geliştirdikleri COVID-19 hapının, virüse maruz kalmış yüksek risk grubundaki yetişkinlerde hastaneye yatış veya ölüm riskini %89 oranında azalttığını açıkladı.

Pfizer COVID hapı, proteaz inhibitörleri adı verilen bir ilaç grubunda yer alıyor ve virüsün insan hücrelerinde kopyalaması gereken bir enzimi etkisiz hale getirerek etkili oluyor. Proteaz inhibitörleri, HIV ve hepatit C gibi diğer viral patojenlerin tedavisinde kullanılıyor.

Pfizer COVID hapı, Merck firmasının geliştirdiği ilacın ardından güçlü etkililik gösteren ikinci antiviral COVID hapı oldu. Resmi makamların kullanım onayı vermesi durumunda bu hapların pandemi ile mücadele çok önemli etki yaratması bekleniyor.


Pfizer CEO'su Albert Bourla, kullanım izni için resmi başvurunun en kısa zamanda yapılacağını açıkladı.

Kaynak