Çikolata köpeklere zararlı mı?

Soru ve Yanıt
Çikolata köpeklere zararlı mı?

Soru: Çikolatanın köpeklere zarar verdiği, hatta zehirlediği doğru mudur? İnsan sindirim sistemi ile köpeklerinki arasında ne fark vardır? Piyasada köpek çikolatası olarak satılan şekerlemelerin içinde ne vardır?

Yanıt:  Çikolatanın köpekler için zehirli olduğu doğrudur. Burada sorunun kaynağı çikolatanın içinde kakao bulunmasıdır. Kakao metil ksantin içerir. Kan damarlarını etkileyen bu kimyasal maddelerin içinde teobromin, teofilin ve kafein bulunur. Kahve, çay ve çikolatanın verdiği uyarıcı etkinin nedeni bu maddelerdir.

Köpeklerin çikolataya verdikleri farklı tepkinin nedeni karaciğer enzimleridir. Köpeklerde metil ksantinin parçalanması çok uzun zaman alır. Sözgelimi, teobromin’in köpeğin sisteminden tümüyle atılması 4 günü bulur. Bu madde kalp, merkezi sinir sistemi ve böbrekleri etkiler. Küçük bir miktarı bile 6 saatte bir köpeği öldürebilir.  Köpekler için zehir etkisi yaratacak çikolata miktarın ne kadar olduğu, çikolatanın cinsine bağlıdır. Başka bir deyişle çikolatanın içinde ne kadar kakao bulunduğuna bağlıdır. Köpeğin cinsi de bu bağlamda önemlidir.


Ölüm vakalarını inceleyen bilim adamları, köpeği öldürmeye yeterli miktarın, hayvanın vücudundaki her kilograma 5 gram ağırlığındaki kakao olduğunu ileri sürüyor. Tıbbı kayıtlara göre iki İngiliz buldoğu, 25 gram bitter çikolata yedikten sonra ölmüş; başka bir spaniel’in ölmesi için bir kilo sütlü çikolata yemesi yetmiş.

Bu konuda alınacak tek önlem köpeklere insanlar için üretilen çikolatalardan vermemek.  Köpekler için özel çikolatalar hayvan mağazalarında satılıyor. Bunların içinde kakao bulunmaz. Bunları satın aldığınız zaman içinde bulunanlar listesini dikkatli bir şekilde okuyun. Kaldı ki köpekler et ile beslenen hayvanlardır; ortalama bir leşin içinde çikolata bulunmaz.

Kaynak: New Scientist,