Düşük düzeyde antikor bile COVID-19’a karşı koruyor

Koronavirus Öne Çıkanlar
Düşük düzeyde antikor bile COVID-19’a karşı koruyor

Enfekte olmuş maymunlar üzerinde yürütülen bir çalışmaya göre çok az miktarda antikor bile virüse karşı koruma sağlıyor. Çalışmada ayrıca, özellikle antikor düzeyinin çok düşük olduğu durumlarda, T hücresi adı verilen bağışıklık hücrelerinin de bağışıklığa katkı sağladığı ortaya çıktı.

Bağışıklık tepkisinin hangi özelliğinin hastalığa karşı koruma sağladığı konusunda tahminde bulunmanın kolay bir yolu yok. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dan Barouch ve meslektaşları rhesus makaklarından (Macaca multatta) yararlanarak bağışıklığın hangi elemanlarının COVID’e karşı koruma sağladığuını araştırdı. Ekip, SARS-CoV-2 enfeksiyonundan kurtulan makaklardan antikor toplayıp, enfekte olmayan makaklara verdiler.(K. McMahan et al. Nature https://doi.org/ fmjk; 2020). Bu antikorlar alıcı makakları enfeksiyona karşı koruyucu bir grup bağışıklık tepkisini güçlendirdi. Bu güçlenenler, antikora dayalı doğal öldürücü hücrelerdi. Daha yüksek dozda antikorların daha fazla koruma sağladığı görüldü.

Araştırmacılar iyileşmekte olan makaklarda CD8+ T hücrelerinin düzeyini azalttıklarında hayvanların yeniden enfekte olma riskinin de düştüğünü keşfettiler. Bu da, bu hücrelerin de coronavirüs bağışıklığına katkı sağladığı anlamına geliyor.


Kaynak