Hamileliğin son ayında geçirilen Covid enfeksiyonu, erken doğum riskini artıyor

Koronavirus Öne Çıkanlar
Hamileliğin son ayında geçirilen Covid enfeksiyonu, erken doğum riskini artıyor

İsrail’de gerçekleştirilen bir araştırmaya göre hamileler son aylarında Covid geçirdiklerinde, erken doğum riski artıyor. Ancak enfeksiyonun yenidoğan üzerinde olumsuz bir etki yapmadığı söyleniyor.

Tel Aviv’deki Kahn Sagol Maccabi Enstitüsü’nden Noga Fallah yönetiminde çalışan ekibe göre özellikle de hamileliğin 25. haftasından itibaren geçirilen Covid enfeksiyonu bir risk faktörü. Bu tarihten itibaren erken doğum riski 2,5 kat artarken, 34. haftada yedi misli artıyor diyor. Mart ayında yayımlanan bir araştırmada da koronavirüs enfeksiyonları ve erken doğum arasındaki ilintiye dikkat çekmişti. Noga Fallah ve ekibi ise son araştırmada hangi ayların daha riskli olduğunu açıkladı. Burada enfeksiyonun seyri de önemli. Çok fazla semptom gösteren hastalarda erken doğum riski daha yüksek.

Her ne kadar Covid enfeksiyonu 25. haftadan sonra erken doğuma neden olsa da, yenidoğanın üzerinde olumsuz bir etki yapmıyor. Sezaryen doğum ve düşükler, hastalananlar ve hastalanmayanlarda aynı oranda gerçekleşmiş. Yenidoğanın beden ağırlığı da enfeksiyondan etkilenmiyor gibi. Covid pozitif annelerin bebekleri diğerlerinden sadece yirmi gram daha hafif doğuyor diyor araştırmacılar. Erken doğumların önüne geçilmesi için uzmanlar 25. hamilelik haftasından itibaren sosyal ilişkilerin kısıtlanmasını ve maske kullanılmasını öneriyorlar.


Araştırmacılar Şubat 2020’den itibaren Omikron varyantının yayılmaya başlaması arasındaki tarihler arasında meydana gelen 5.500 doğumu incelediler. Enfeksiyon taşıyan her hamile, aynı biyografik verileri taşıyan “sağlıklı” anneyle karşılaştırılmış. Bunlar her şeyden önce yaş, gelir seviyesi, din ve etnik kökendi. Araştırmacılar bundan sonraki çalışmalarında yeni Covid varyantlarını da dahil edecekler. Tahminlere göre Omikron varyantı erken doğum riskini yükseltiyor.

Nilgün Özbaşaran Dede

Kaynak