Koronavirüs tek bir kişinin vücudunda hızla mutasyon geçirebiliyor

Koronavirus Öne Çıkanlar
Koronavirüs tek bir kişinin vücudunda hızla mutasyon geçirebiliyor

Yeni koronavirüsün, enfekte olmuş bir hastanın vücudunda defalarca ortaya çıktığı ve ilk teşhisten 5 ay sonra hastayı öldürdüğü anlaşıldı. Bu da virüsün hızla evrim geçirdiğini gösteriyor.

Boston’daki Brigham ve Kadın Hastanesi’nden Manuela Cernadas ve Jonathan Li, 45 yaşındaki COVID-19 hastasında, hastalığın nasıl bir seyir izlediğini inceledi. Otoimmün bir hastalığı olan hasta, aynı zamanda bağışıklığını baskılayan güçlü bir ilaç tedavisi görüyordu (B. Choi et al. N. Engl. J. Med. https://doi.org/fhv8; 2020). Hastanın testinin pozitif çıkmasından 40 gün sonra takip testleri virüsün arada bir azaldığını, ancak kısa süre sonra antiviral tedavilere karşın yeniden çoğaldığını ortaya koyuyordu.

Hastanın enfeksiyonu bastırıldı ve daha sonra ölümünden önce iki kez daha enfekte oldu; özetle ilk COVID-19 teşhisi konulduktan 5 ay sonra yaşamını yitirdi. Genomik analizine göre hasta birden fazla kereler enfekte olmuş değildi. Tam tersi virüs, vücudunu hiç terk etmemiş ve hızla mutasyon geçirmişti.


Derleyen: Reyhan Oksay

Kaynak