Aziz Sancar, 42 kişilik “Gururumuz: Müthiş Göçmenler” listesinde

Öne Çıkanlar Toplum
Aziz Sancar, 42 kişilik “Gururumuz: Müthiş Göçmenler” listesinde

ABD’nin tanınmış Carnegie.org kurumu, 2016 yılı için Amerika'nın gurur duyduğu göçmenler listesi hazırladı ve Nobel Kimya ödülü kazanan Aziz Sancar’ı da listeye aldı. Kurum, ABD’ye 30 ülkeden göç etmiş ve bugün onurlandırılan 42 seçkin insanı içeren bir liste yayımladı. Ülkeye önemli katkılarda bulunan göçmenler arasında sanatçılar, artistler, sanayiciler, girişimciler, gazeteciler, sporcular, bilim insanları bulunuyor.

ABD’de bilim doktorası yapanların üçte birinden fazlasını (yüzde 35), göçmenler oluşturuyor.

ABD’de Nobel ödülü alanların yüzde 30’u da göçmenlerin hanesine yazıldı.


2006’dan beri her yıl hazırlanan ve geniş bir yelpazeyi içeren liste, göçmenlerin yaptıkları işler ve elde ettikleri başarılarla dolu.

Carnegie Başkanı yaptığı açıklamada, onurlandırdıkları insanları ABD’nin kurucu ataları gibi gördüklerini söyledi. ABD'nin, özellikle Avrupalı göçmenler tarafından kurulduğu bilindiği için bu gönderme yapılıyor. Carnegie Corporation of New York’un başkanı Vartan Gregorian, onur listesindeki kişiler için “onlar milyonlarca göçmeni temsil ediyorlar” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Göçmenler, ekonomik fırsatlar, eğitim, politika, güvenlik vb gibi nedenlerden dolayı ABD’ye geldiler ve burada bizimle ortak bir inancı paylaşıyorlar.”

Yaklaşık 9 milyon kişinin ABD’de yurttaşlık süreci içinde olduğu belirtiliyor.

Onur listesinde bulunan seçkin insanların milliyetlerine bakıldığında, İngiltere, Meksika, Çin, Hindistan, Lübnan, Samoa Adaları, Ukrayna, Kanada, Peru, Brezilya, Sierra Leone, Gambia, Fransa, Jamaika, İran, Vietnam, Zimbabve, Burundi, Nijerya, İtalya ve tabii Sancar nedeniyle Türkiye, göze çarpan ülkeler...