Çoklu dirençli HI virüslerine karşı yeni bir ilaç

Öne Çıkanlar Sağlık
Çoklu dirençli HI virüslerine karşı yeni bir ilaç

Yeni bir ilaç, bildik antiretroviral ilaç tedavisinin etkili olmadığı Aids hastaları için umut olabilecek. Araştırmada, Amerikan Gilead ilaç firması tarafından geliştirilen Lenacapavir maddesinin yüzde 80 oranında etkili olduğu görüldü.

Araştırmayı gerçekleştiren Sorana Segal-Maurer (New York- Presyterian Queens Hospital), HIV-1 enfeksiyonuna sahip çoğu hasta için etkili antiretroviral tedavi bulunabilse de bazı hastaların, viral direnç veya tedavinin yan etkileri nedeniyle birden fazla tedaviye yanıt vermediğini söylüyor. Araştırma  “New England Journal of Medicine” dergisinde yayınlandı.

Dünya genelinde bulunan 38 milyon HIV hastasından, Haziran 2021’de antiretroviral tedaviye ulaşan 28,2 milyon içinde bildik ilaçlarla yanıt vermeyecek hasta sayısı oldukça fazla. Halihazırda her şeyden önce HI virüsünün enzimlerini bloke eden dört ana AIDS ilacı sınıfı bulunuyor. Yeni aktif bileşen Lenacapavir, görünüşe göre HI virüsünde henüz hedeflenmemiş bir noktayı hedef alıyor. Aids virüsleri hücrelere girdiğinde, RNA kalıtımının etrafındaki kılıfın (Kapsid), RNA’nın serbest kalacağı şekilde değişimden geçirilmesi gerekiyor. Lenacapavir gibi kapsid inhibitörlerinin bu süreçleri engellemesi bekleniyor.


Son çalışmada, yeni ilaçla gerçekleştirilen tedavinin etkileri ve yan etkileri incelenecekti. Katılımcıların 12 yaşından büyük olması ve etkisiz HIV/AIDS tedavisi belirtileri göstermesi gerekiyordu. Araştırmaya toplamda 72 hasta dahil edildi. Bazı katılımcılarda, diğer antiretroviral tedaviye ek olarak başlangıçta, plasebo da verildi. Ancak daha sonraki aşamada tüm katılımcılara yeni ilaç aşılandı.

Sonuç: Araştırmanın en başından beri yeni ilacı alan 24 hastanın kanlarındaki virüs kopyalarının sayısı iki hafta içinde yüzde 99’dan fazla düşerken, plasebo alan on iki hastada bu sayı hemen hemen aynı kaldı. 26 hafta sonra ise katılımcıların yüzde sekseninden fazlasının kanında bir mililitre kan başına elliden aç HI virüs kopyası tespit edildi.  Bu da enfeksiyonun kontrol altına alındığı anlamına geliyor. Çalışmanın ilk iki haftasında tablet şeklinde uygulanan yeni ilacın genellikle her altı ayda bir deri altına enjeksiyon olarak uygulanmış olması da olumlu etki yapmış olabilir. Nitekim bu uygulama tedaviyi kolaylaştırmakta diyor araştırmacılar.

Nilgün Özbaşaran Dede

Kaynak