Hawking’in mesajı gözleri Çin’deki üniversite sınavına çevirdi

Haberler Öne Çıkanlar
Hawking’in mesajı gözleri Çin’deki üniversite sınavına çevirdi

Ünlü fizikçi Stephen Hawking’in sosyal medya platformu Weibo aracılığıyla Çin’deki öğrencilere mesaj göndermesi, gözleri yeniden her yıl 9 milyonu aşkın öğrencinin ter döktüğü Gaokao olarak adlandırılan üniversiteye giriş sınavına çevirdi. Kıyasıya rekabetin yaşandığı sınav, hazırlık sürecinden, Goakao dadılarına, otel ve kamplara kadar ilginç bir dizi uygulamayı içeriyor.

Çin Eğitim Bakanlığı, 7-9 Haziran arası düzenlenen ve Gaokao olarak adlandırılan üniversite giriş sınavına toplam 9,4 milyon üniversite adayının katılacağını açıkladı. Çin’de 500’ün üzerinde üniversite olmasına rağmen talebin çok yüksek olması öğrenciler arasında ciddi bir rekabete neden oluyor. Bu nedenle Çinli yetkililer sınav güvenliğine büyük önem veriyorlar. İlk kez bu sene yapılan düzenlemelere göre kopya çeken öğrenciler 7 yıla kadar hapis cezası ile yargılanabilecek.

 Gaokao nedir?


Gaokao Çin’de her yıl düzenlenen lise son sınıfı öğrencilerinin katıldığı üniversiteye giriş sınavı. Sınav zorluğu ve öğrenciler için yarattığı büyük stres ile biliniyor. Öğrenciler ilk kurda matematik, Çince ve İngilizce, ikinci kurda ise seçtikleri bölümlerle ilgili derslerin sorularını yanıtlıyor.

Kültür devrimi sırasında bir süre ara verilmiş olsa da, sınav, 1950’lerden beri Çin’in eğitim sisteminin odağında kabul ediliyor. Gaokao sınavında başarısızlık öğrencilerin hayat boyu düşük maaşlı işlere bağımlı kalması olarak görülüyor.

Gaokao dadıları

Çin’de ‘‘Gaokao dadıları’’ uygulaması öğrenciler arasında oldukça yaygın. İyi üniversitelerde eğitim alan öğrenciler veya yeni mezunlar, öğrenciler ile bir süre birlikte yaşayıp sınava hazırlanmalarında yardımcı oluyorlar.

Tencent Finance’in raporuna göre Shangai Üniversitesi’nde birinci sınıf öğrencisi Zhao Yang bu ‘dadılardan’ biri. Rapora göre Yang  günlük 300 Yuan (yaklaşık 130 TL) karşılığında öğrencisini sınav için hazırlıyor.

Buna karşılık Gaokao dadılarını öğrencilere ulaştıran bir ajans eğitim seviyeleri çok yüksek olan bu dadıların temel görevinin öğrencileri sınava hazırlamak olduğunu ve dadıların temizlik ve yemek pişirme gibi konularda o kadar iyi olmadıklarını ifade ediyor.

Otel odaları

Test merkezlerine ulaşım sırasında vakit kaybetmemek adına bazı veliler öğrencilere sınav merkezlerine yakın otel odaları tutuyorlar. Birçok otel ‘Gaokao paketi’ ile başkent Pekin’de gecesi 2000 Yuan'a kadar ulaşan odalar kiralıyor. Yüksek oda ücretlerine rağmen, Pekin’de bulunan Hanting Express Otel birçok odalarının rezerve olduğunu belirtiyor.

Test taksileri

Çin’in bazı şehirlerinde taksiler sınava aday taşıdıklarını belirtmek adına sarı ışık yakıyorlar. Hatta China Daily’nin haberine göre Fujian’daki bir taksi şirketi öğrencilere ücretsiz taksi servisi bile sağlıyor. Öğrenciler Gaokao sezonunda çok ciddi halk desteği görüyorlar. Örneğin öğrenciler sınava bir çok noktada alkışlar ve sloganlar eşliğinde gidiyor.

Gaokao kampları

Öğrenciler arasında şehir dışlarındaki kamplar da oldukça popüler. Maotanchang’da düzenlenen sınav hazırlık kampı ise bu kamplar arasındaki en popülerlerinden. China Youth Daily’nin haberine göre programın ücreti yaklaşık 8000 Dolar civarında. Kamplarda bilgisayar ve cep telefonu kullanmak yasak olduğu gibi yerel yönetimler de öğrencilere çalışmaktan başka bir şans bırakmamak adına bu bölgelerdeki tüm eğlence merkezlerini kamp dönemlerinde kapalı tutuyor.

Stres yönetimi

Uzun yıllardır sürdürülen bir geleneğe göre, öğrenciler sınav stresiyle başa çıkmak için ders kitaplarını parçalıyorlar. Ancak bu gelenek, öğrencilerin daha sağlıklı yollarla stres atması gerekliliği gerekçesiyle, yetkililer tarafından bu yıl yasaklandı. Kağıt uçak uçurmak ve karpuz parçalamak gibi aktiviteler de yaygın birer stres atma yöntemi. Yaklaşık 2000 öğrenci her yıl ‘karpuz savaşlarında’ birbirlerine 1’er kiloluk meyveler fırlatıyorlar.

gaokao2

Stephen Hawking’den adaylara başarı mesajı

İngiliz fizikçi Stephen Hawking sosyal medya platformu Weibo aracılığıyla yayımladığı mesajda  adaylara başarı diledi. Hawking adayları ‘bilim aklına sahip yeni nesil’ olarak nitelendirdi ve adaylara hangi mesleği hedeflerlerse hedeflesinler arzularının peşlerinden gitmelerini tavsiye etti. Çinli öğrencilere ‘Sizler geleceği biçimlendirecek büyük düşünür ve fikir önderlerisiniz’ diye seslendi.

Hawking’in bu mesajı Çinli öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü. Mesaj Çin’de çok yaygın olarak kullanılan sosyal medya platformu Weibo’da 160 bin kez paylaşılırken, 50 bin yorum aldı.

Derleyen: İge İdil Kılıç
Kaynak: http://www.bbc.com/news/world-asia-china-36457453