Hiç mutlu değiliz

Öne Çıkanlar Toplum
Hiç mutlu değiliz

Mor: GSYİH Pembe: Sosyal destek Turuncu: Sağlıklı yaşam beklentisi Sarı: Yaşam tercihlerini yapabilme özgürlüğü, Açık mavi: Cömertlik Mavi: Yolsuzluk Eflatun: Distopya Çentik: Güven aralığı

2018 geride kaldı. Her yıl olduğu gibi bu yılı da tatlı ve acı anılarla birlikte hatırlayacağız. Peki ama ülkelerin mutluluk düzeyi ne durumda? Cevabı için Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı tarafından yayınlanan Dünya Mutluluk Raporu’na göz atıyoruz.

2018 Dünya Mutluluk Raporu, 156 ülkeyi mutluluk seviyelerine göre sıralıyor. 2018’in ülke mutluluk düzeylerinin genel sıralaması, 2015-2017 yılları arasında yapılan Gallup World Poll anketlerinden toplanan sonuçlara dayanıyor.

Sonuçlarda önceki yıllara oranla bazı değişiklikler var. Örneğin Finlandiya, ilk sırayı başka bir İskandinav ülkesi olan Norveç’ten devraldı. Bunun dışında ilk 10’daki ülkeler değişmedi. Finlandiya’nın ardından Norveç, Danimarka, İzlanda ve İsviçre geliyor.


Türkiye ise bu sıralamada 156 ülke arasında 74. sırada yer aldı. Bir başka deyişle Türkiye; Kuveyt, Kazakistan, Kosova ve Libya’dan daha mutsuz. Ülkelerde yaşayan yabancıların mutluluk seviyesinde ise Türkiye 53. sırada.

Ülkelerin mutluluğu, tespit edilen altı temel değişken üzerinden belirleniyor: Gelir (gayri safi yurtiçi hasıla), sağlıklı yaşam beklentisi, sosyal destek, yaşam tercihlerini yapabilme özgürlüğü, yolsuzluk ve cömertlik.