İnsanların kaza ile yuttuğu tuhaf şeyler

Öne Çıkanlar Sağlık
İnsanların kaza ile yuttuğu tuhaf şeyler

Yemek veya ilaç harici şeylerin yutulması iyi bir fikir olmasa da doktorlar, insanların birçok garip nesneyi yuttuğuna tanık oluyor. Bunların arasında ev eşyalarından tutun da teknolojik aletlere kadar birçok şey var.

İşte insanların yuttuğu en garip 7 nesne:

Çakmak


Hırvatistan’da bir adamın midesinde 17 aydır çakmak bulunduğu ortaya çıktı. Adam doktorlarına çakmağı polis merkezinde gözaltındayken bilerek yuttuğunu itiraf etmiş. Polis tutanaklarına göre uyuşturucu kaçakçılığı şüphesiyle yakalanan adam, sorgulama sırasında çakmağı şeffaf bir kağıda sararak yutmuş. Böylece geçen süre zarfında içindeki zehirli kimyasallara maruz kalmamış. Doktorlar, kıskaca benzer bir tıbbi alet kullanarak çakmağı adamın yemek borusundan çıkarmayı başarmışlar.

Takma diş

Hindistan’da, uyurken geçirdiği nöbet sırasında takma dişinin bir parçasını yutan 55 yaşındaki bir adam, bunu ancak sekiz gün sonra göğsünde ağrı ve yutma zorluğu şikayetiyle doktora gittiğinde öğrenmiş. Çekilen röntgende yuttuğu takma diş parçasının yemek borusuna takıldığı görülmüş. İşlem zorlu geçmesine rağmen doktorlar ameliyat gerekmeden nesneyi çıkarmayı başarmış.

Fitness takip cihazı

Güney Kore’de yüzerken ağzında tuttuğu Misfit Shine fitness takip cihazını yutan 13 yaşında bir kıza, doktorlar ancak 30 saat boyunca cihazın kendiliğinden aşağı inmesi beklendikten sonra müdahale edebilmiş. Kıskaca benzer bir tıbbi alet kullanılarak çıkartılan The Shine, hala çalışmaktaymış. Küçük kız, kıs sürede eski sağlığına kavuşmuş.

Cep telefonu

İrlanda’da 29 yaşında bir mahkum, cep telefonu yutunca revire kaldırılmış. Çekilen röntgende cep telefonunun adamın midesinde olduğu görülmüş. Telefon sindirim sisteminden geçemeyeceği için doktorlar yemek borusu yoluyla cihazı çıkartmaya çalışmışlar. 2016 tarihli rapora göre cep telefonunun konumunu yemek borusuna zarar vermeyecek şekilde ayarlayamadıklarından midesine cerrahi kesik atarak müdahale edilmiş.

Sünger Bob

Kontrole gelen 16 aylık bir bebeği kontrol eden doktorlar, röntgende Sünger Bob Kare Pantolon’u görünce çok şaşırmışlar. Sonradan anlaşıldığına göre bebek, kız kardeşinin Sünger Bob şeklindeki kolye ucunu yutmuş. Doktorlar, nesneyi hiçbir sorunla karşılaşmadan çıkartmayı başarmışlar.

Diş fırçası

2011 tarihli bir rapora göre 18 yaşındaki bir kadın yanlışlıkla diş fırçasını yutunca derhal doktora gitmiş. Rapora göre kadın, diş fırçasını kendini kusturabilmek için kullandığını itiraf etmiş. Doktorlar, 20 santimlik diş fırçasını kıskaca benzer tıbbi alet yardımıyla çıkartmayı başarmış. Kadın, altı saat sonra tümüyle sağlığına kavuşmuş.

Dişçi aleti

Hindistan’da kanal tedavisi gören 4 yaşında bir çocuk bir anda kafasını hareket ettirince kanal tedavisinde kullanılan, küçük bir tornavidaya benzeyen küçük bir aleti yutmuş. Doktorlar önce nesnenin çocuğun burnundan mı ağzından mı girdiğini anlamamış, ancak çekilen röntgende nesnenin çocuğun midesinde olduğu anlaşılmış. Çocuk acı çekmediğinden doktorlar bu küçük aletin sindirim sisteminden kendi kendine geçip geçmeyeceğini görmek üzere beklemiş. Çekilen bir sonraki röntgende nesnenin sindirim kanalında ilerlemiş olduğu ve 41 saat sonra ise sindirim yoluyla tamamen vücuttan atıldığı izlenmiş.

Sevda Deniz Karali
Kaynak: http://www.livescience.com/54727-weird-things-people-swallowed.html?cmpid=NL_Health_weekly_2016-05-17