Mısır’daki antik mezarda ‘Ölüler Kitabı’ parşömeni bulundu

Öne Çıkanlar Son Dakika Bilim Toplum
Mısır’daki antik mezarda ‘Ölüler Kitabı’ parşömeni bulundu

Mısır’ın Turizm ve Antik Eserler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan arkeologlar ile Zahi Hawass Antik Mısır Bilimi Merkezi’nden arkeologlar, Antik Mısır çalışmaları için önemli bir keşif yaptı.

Antik Mısır’da ölen kişiye yaşam sonrasında yol gösterdiğine inanılan “Ölüler Kitabı”nın 4 metre uzunluğunda bir kopyası, kazılar sırasında mezar boşluklarında bulundu. Üzerinde papirüsün sahibi Pwkhaef’in adı yazıyordu.

Antik Mısır mezarlık alanı Sakkara’da, Firavun Teti'nin karısı Kraliçe Nearit’e ait bir cenaze tapınağının keşfedildiği piramidin yakınında, Mısır’ın 18. ve 19. hanedanlıkları sırasında (MÖ 1550 - MÖ 1186) yaşayan insanların kalıntılarını içeren bir dizi mezar bulundu. Şimdiye kadar ekip, bu mezarlarda 50’den fazla tahta tabut ve çok çeşitli nesneler ortaya çıkardı. Bu eserler arasında en büyüleyici nesnelerin başında ise sözünü ettiğimiz 4 metrelik papirüs vardı.


Alman bilim insanı Richard Lepsius, orijinal adı “Ra nu pert em hru” olan bu kitabı, 1842’de antik metinleri bir araya getirerek oluşturmuştu. Bu kitap, Antik Mısır cenazelerinde okunan metinleri içeriyor ve ölen kişiye de “öteki” yaşamında yol göstereceğine inanılıyor.

Kaynak: Live Science