Muazzez İlmiye Çığ 4.000 yaşında!

Öne Çıkanlar
Muazzez İlmiye Çığ 4.000 yaşında!

Muazzez İlmiye Çığ hocamızın 95 yaşına girmesi vesilesiyle Türkiye Yazarlar Sendikası bir gece düzenledi. Sevenleri, tanıyanları, dostları, çevresinden insanlar hoca için çok güzel şeyler söylediler. Bu geceye kısa bir konuşma ile katılmıştım:

“Düz rakamlar anlamlıdır. Bu nedenle, pırıl pırıl zekâsıyla 100 yaşını bile aşacağına inandığımız Muazzez İlmiye Çığ’ı, şimdiden 100 yaşında kabul edelim. Demek ki, tarihte geriye doğru 40 Muazzez İlmiye gittiğimizde Sümerlere varırız. Yani, Anadolu kültürünün ataları ile kucaklaşırız.

Sanki Sümerler o kadar uzaklar ki bize... Bugünden geriye en az 4 bin yıl... Ama 40 İlmiye kadar da yakınlar!


Sümerler, Hititler, yani eski uygarlıklarımız, kendilerini unutmayalım diye bize Muazzez İlmiye Çığ’ı göndermişlerdir!

Muazzez İlmiye Çığ, Anadolu’nun tarihidir! Dahası: Anadolu’nun ta kendisidir! Kadim uygarlıklar ile bugün arasında 40 İlmiye büyüklüğünde bir köprüdür. Biz bu tarihi köprü üzerinde yürüyoruz ve atalarımızla, kültürleriyle tanışıyoruz.

Muazzez İlmiye Çığ’ı sadece bir Kültür taşıyıcısı olarak görmeyelim. Aynı zamanda, kültürü yoğurmakta, sentezlemekte ve önümüze koymaktadır.

Kültür, canlıların varoluş zamanlarına kadar uzanan upuzun bir geçmiştir. Yani, hiç bir şey bugünle, bizle, dün ile başlamamıştır. Geleceğin başlangıcı da geçmiştir!

Muazzez İlmiye Çığ bize durmadan bunu anımsatıyor ve “Kendinizi bilin! Geçmişten öğrenin! Geçmişte sizin yaptığınızdan daha iyisini bile yapanlar vardı, onlara bakın! İnsan için kötüyü değil.. daha iyi olanı alın, onu yeniden üretin!”

İlmiye, biliyorsunuz Osmanlı Devletindeki bütün ilmî faaliyetlerin adı ve örgütüdür. Adları İlmiye olan köyler ve mahalleler vardır. Kuvvayi İlmiye diye de bir kitap yazılmıştır ve Kurtuluş Savaşı sırasında öğretmenlerimizin Kurtuluş ve Kuruluş’a katkıları ortaya konmuştur. İlmiye isimli çok sayıda da yurttaşımız vardır.

Neden İlmiye üzerinde duruyorum? Çünkü İlmiye ilim, yani bilimdir, bir aşktır, bir özlemdir bizim için, uygarlığımızın temel taşı, ta kendisidir..

İlim aynı zamanda Anadolu’nun Efes’in Doğa Bilimcileridir, Herodot’tur, Homer’dir, Strabon’dur, Thales’tir... Muazzez İlmiye Çığ, bu anlamda Anadolu bilimi ile bir bağdır aynı zamanda.

Cumhuriyetimizin Kurtuluş ve Kuruluş’unda bilim vardır. Atatürk bir Bilim Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır. Muazzez İlmiye Çığ işte Cumhuriyetin bu bilim temellerinden biridir.

O, bugün 95 yaşına basmıyor, İlmiye hanımın 4 bin yaşını da kutluyoruz..

Daha çok yaşasın!”

Orhan Bursalı