Su yönetimi IWE ile yeniden gündemde

Gezegenimiz Öne Çıkanlar
Su yönetimi IWE ile yeniden gündemde

Su ve atık su arıtma teknolojileri sektörünü tek çatı altında toplayan ve bu sektörün tek ihtisas fuarı olan IWE Istanbul Water Expo; Türkiye ve bulunduğu bölgenin sürdürülebilir su ve atık su yönetimine yönelik etkin çalışmalarına devam ediyor. Fuar, başta Türkiye olmak üzere Balkanlar, Orta Doğu, Afrika ve BDT ülkelerini kapsayan bölgenin su ve atık su konusundaki ihtiyaçlarına cevap verecek tüm teknolojik yenilikleri, ekipman, ürün ve hizmetleri bir araya getirerek uluslararası bir buluşma noktası olmayı hedefliyor.

İstanbul Su ve Atıksu Arıtma Teknolojileri Fuarı ve Konferansı - IWE Istanbul Water Expo su kaynakları nasıl sürdürülebilir bir şekilde kullanabiliriz, nasıl su tasarrufu sağlayabiliriz gibi sorulara cevap verirken atık suların arıtımı ve geri dönüşümü ile ilgili son teknoloji ve gelişmeleri de yurtiçi ve yurtdışından temsilcilerle buluşturacak.

1 – 3 Eylül 2016 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde ikinci kez düzenlenecek olan IWE Istanbul Water Expo 2016’da katılımcı ve ziyaretçiler sektördeki en son gelişmelere yönelik çözümlerini, ürünlerini sergileme, karar vericiler ile bir araya gelme, yeni pazarlara açılma, yatırım şansı elde etme fırsatı yakalayacaklar. Aynı zamanda  fuarda eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek konferans ile de sektörün gelişmesine, globalleşmesine ve su kaynakları kısıtlı olan ülkemizde “su” konusunda bilinç düzeyinin arttırılması sağlanacak.


Dünya Bankası’nın “Sürdürebilir Gelişim Hedefleri” raporuna göre “su güvenliği” global risk sıralamasında ilk sırada yer alıyor. 2030 yılına kadar kullanılabilir su miktarının yüzde 40 düşeceği ve 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyara ulaşmasıyla su tüketiminde yüzde 15’lik bir artış olacağı öngörülüyor. Hızla artan nüfus ve sanayileşme, şehirleşme, bilinçsiz su tüketimi ve küresel ısınmadan dolayı azalan su kaynakları ülkemizi de tehdit ediyor. Bu bağlamda T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2023 yılı Atıksu Arıtımı Eylem Planı’na göre, 2015 yılında 653 adet olan atık su arıtma tesisi sayısının 2023 yılına kadar 1501 adet daha eklenerek 2154’e çıkarılması öngörülüyor.

IWE Istanbul Water Expo, Hükümet, Su ve Kanalizasyon İdareleri, Belediyeler ve diğer kamu kuruluşlarının karar vericileri, özel sektörde sanayici, yatırımcı ve işletmeci şirketlerin yetkililerini buluşturarak su ve atık su teknolojileri sektörünün geleceğine yön verirken, oluşturduğu ticari platformla sektör profesyonellerine yeni iş fırsatları da sunmaya devam ediyor.