E-dövmeler eklemleri ve çilleri akıllı telefon kumandalarına dönüştürüyor

Teknoyaşam Video

Vücudunuzdaki benlerden, lekelerden ve çillerden yeterince faydalanıyor musunuz? Ultra ince geçici elektronik dövmeler vücudunuzdaki lekeleri, dokunmaya duyarlı tuşlara dönüştürüyor ve böylece kırışıklıklarınızı, çillerinizi ve diğer cilt özelliklerinizi kullanarak akıllı telefonunuzu kontrol etmenizi sağlıyor.

Almanya’daki Saarland Üniversitesi'nden araştırmalara öncülük eden Martin Weigel, insanların sezgisel olarak kendi vücutlarındaki lekelerin yerlerini çok iyi bildiğini ve bu noktaların dokunmatik tuşlar için ideal olduğunu söylüyor. Bir telefon çağrısını yanıtlamak için çillinize tıklayabilir ya da müziğinizin ses seviyesini değiştirmek için parmağınızı diğer elinizin üzerinden geçirebilirsiniz.

Nasıl uygulanıyor?


Weigel, Saarland Üniversitesi'ndeki ve Google’daki meslektaşları ile, telleri ve elektrotları geçici dövme kağıtlarına basmak için iletken mürekkep kullandı. SkinMarks olarak adlandırdıkları dövmeler insan saçlarından daha ince. Deriye su kullanarak uygulanıyor ve birkaç gün sonra ovularak temizlenebiliyor.

Nasıl çalışıyor?

Saarland Üniversitesi'ndeki ekip üyesi Jürgen Steimle, "Eğilip bükülebilen derinin elastik özelliklerini kullanıyoruz" diyor. Dövmeler cilt yüzeyindeki değişiklikleri algılıyor ve o noktadan farklı dokunma şekillerine göre birden fazla komut verebiliyor. Örneğin akıllı telefonunuzun ses seviyesini, parmağınızı diğer parmağınızın üzerindeki dövme boyunca kaydırarak ayarlayabilirsiniz. Ya da dövmeli parmağınızı bükerek onu bir oyun duraklatma düğmesi olarak kullanabilirsiniz.

Dokunmaya duyarlı dövmelerin, üzerinden akım geçtiğinde yanıp sönen seçenekleri de mevcut. Bir bildirim aldığınızda yanan ve hatta favori akıllı telefon uygulamalarınızın simgeleri şeklinde dövmeler yaptırabilirsiniz.

Ekip, biyonik insan hayali ve deri temelli kontrollerin başlaması ile bu dokunmaya duyarlı dövmelerin kullanımının 20 yıl içinde yaygınlaşacağını öngörüyor ve ekliyor:

"2050'te gidebileceğiniz dijital dövme salonları olacak, 5 dakika sonra ön kolunuzda bir iPhone 22 ile çıkabileceksiniz."

Kaynak: https://www.newscientist.com/article/2124961-e-tattoos-turn-knuckles-and-freckles-into-smartphone-controls/