PayTR Genel Müdürü Tarık Tombul: “Dijitalin hayatları kolaylaştırma gücüne ve inovasyonun sonsuzluğuna inanıyoruz”

Dijital Hayat ve Dönüşümler Öne Çıkanlar
PayTR Genel Müdürü Tarık Tombul'la konuştuk.

 • Tarık Bey, bize PayTR’den bahsedebilir misiniz?
 • PayTR, 2009 yılında Türk mühendisler tarafından kuruldu ve 26 Nisan 2016 itibarıyla 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamında lisanslı bir ödeme kuruluşu oldu. Bugün ise Türkiye’nin en köklü fintek şirketlerinden biri olarak 60.000’in üzerinde üye iş yerine hizmet veriyoruz. 2021 yılında üye iş yeri adedimiz yüzde 21 oranında arttı. Yine 2021’de yüzde 118 büyüme sağlayarak, yılı 6,5 milyar TL hacimle kapattık. Sektörün genelinde kârlılık oranları düşüyor olsa da büyümeyi aynı hızla sürdürüyor olmak, bizi 2025 hedeflerimiz açısından oldukça motive ediyor. 2021 yılında Türkiye'nin en büyük özel sermaye fonu Actera ile yatırım ortaklığı anlaşması imzaladık. İş birliği doğrultusunda insan kaynağı, yazılım, donanım altyapıları ve ürün geliştirme yatırımlarını artırarak ürün portföyümüzü genişleterek çeşitlendirmeyi sürdürüyoruz. Haziran 2021 itibarıyla da TCMB onayıyla faaliyet izni kapsamını genişleterek e-para lisansı aldık ve elektronik para faaliyetleri sunmaya başladık.
 • Geçtiğimiz yıl yüzde 118’lik bir büyüme sağladığınızı söylediniz. Peki ya bu yıl sonu için hedefiniz nedir?
 • 2022 yılında yine yüzde 100’ün üzerinde bir büyümeyle 13 milyar TL’lik bir hacme ulaşmayı hedefliyoruz. Bu yılın ilk yarısında yüzde 100 büyüme sağlayarak 5.5 milyar TL’lik işlem hacmine ulaştık.
 • Finansal teknoloji odağında hangi noktalarda çözümler sunuyorsunuz?
 • 12 yılı aşkın sektör tecrübemizle 60.000’den fazla üye iş yerine Sanal POS, Linkle Ödeme, Pazaryeri Çözümü, PayTR NeoPOS, Havale/EFT, Mobil POS ve Abonelik Yöntemi ürünlerimizin yanı sıra Tosla ile Ödeme, Güvenli Kart Saklama, Dövizle Satış gibi alternatif ödeme çözümleri sunuyoruz. PayTR üye iş yerleri, dünyanın her noktasındaki müşterilerinden PayTR aracılığıyla hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ödeme alabilmelerini sağlıyor. Üstelik işletmeler www.paytr.com web sitesi üzerinden online başvurularını gerçekleştirerek sadece 2 saat içinde sanal POS’larını kullanmaya başlayabiliyorlar.   PCI DSS uyumlu altyapı, SSL sertifikalı ödeme sayfaları, Fraud ve Sahtecilik Önleme, 3D Secure güvenlik çözümlerimiz arasında yer alırken, üye iş yerlerimizin hayatlarını daha da kolaylaştırmak ve daha fazla kazanmalarını sağlamak adına 7/24 operasyonel ve teknik destek, özel müşteri temsilcisi, başarılı işlem oranlarını artırmaya yönelik destek servisleri gibi birçok katma değerli hizmet de sunuyoruz. Geliştirme çalışmalarına devam ettiğimiz ve önümüzdeki dönemde müşterilerimizle buluşturacağımız servislerimiz ise Mobil Ödeme, E-Para ve Cüzdan Çözümleri, QR ile Ödeme ve Fiziki POS Hizmetlerinden oluşuyor.
 • Cep telefonlarının POS cihazına dönüşmesi kime, ne gibi avantajlar sağlıyor?
 • 2021’in son günlerinde kullanıma sunduğumuz cep telefonlarını POS cihazına çeviren PayTR NeoPOS ürünümüz, perakende sektöründe ödeme alma aşamasında kolaylık sağlıyor. PayTR üye iş yerleri, Google Play'den indirebilecekleri PayTR Mağaza uygulaması içinde bulunan mobil ödeme alma özelliği sayesinde, NFC özellikli Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ya da tabletlerini bir POS cihazı gibi kullanabiliyor. Böylece, kullanıcıların temassız kartlar ya da cihazlarla yapmak istedikleri ödemeleri kabul edebiliyorlar. Temassız işlem limiti üzerindeki işlemlerde ise kart şifresi girilerek ödeme tamamlanabilirken, üye iş yerleri için herhangi bir POS maliyeti de bulunmuyor.
 • PayTR'nin teknolojik gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
 • Müşteri deneyimine verdiğimiz önemle üye iş yerlerinin ihtiyaçlarını iyi okuyor, hizmetlerimize yenilerini ekliyor ve bu doğrultuda hızlı geliştirmeler yaparak teknolojik altyapımızı sürekli güncel tutuyoruz. Finansal teknoloji dünyasının yapı taşlarından olan güvenlik alanında ise en iyi teknolojik altyapıları sunuyoruz.
 • PayTR kaç kişiye istihdam sağlıyor?
 • 2021 yılında bir önceki yıla oranla kadromuzu yüzde 72 oranında büyüterek istihdama katkıda bulunduk. Pandemi dönemi en çok alım yaptığımız dönem oldu. Bugün, Türkiye’nin her yerinden 100’ün üzerinde ekip arkadaşımızla sektöre değer katmak için çalışıyoruz.
 • TOBB ‘Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi’ ve ‘Deloitte Fast 50’ listelerinde yer alan bir şirketsiniz. Bu başarınızı neye borçlusunuz?
 • Dijitalin hayatları kolaylaştırma gücüne ve inovasyonun sonsuzluğuna inanıyoruz. Bu doğrultuda Türkiye’deki ve dünyadaki ihtiyaçları doğru analiz edip güçlü ve verimli iş birlikleri kuruyoruz. Bu şekilde değerli bir yol kat ettik. Ürettiğimiz teknolojinin hazır olduğuna ve müşterilerimizin bu konuda sorun yaşamadan kesintisiz şekilde hizmet almasına öncelik verdik.
 • Hangi platformlarla iş birliği yapıyorsunuz?
 • Pandemiyle büyüyen e-ticaret alanında yazılım hizmeti veren çeşitli firmalarla iş birliği halindeyiz. Bu yıl dünyanın en büyük hazır e-ticaret platformlarından biri olan Shopify ile de entegrasyonumuzu tamamladık. Bundan böyle PayTR ödeme altyapısını tercih eden Shopify kullanıcıları ihtiyaç duydukları tüm kanallar üzerinden ödeme alma ve yönetme imkânına sahip olacak.
 • Aldığınız yatırım ne kadar?
 • PayTR yüzde 100 yerli sermaye ile kurulan bir şirket. 2021 yılında Türkiye’nin en büyük özel sermaye fonu Actera Group ile imzaladığımız yatırım ortaklığı anlaşmasıyla Actera, PayTR’ın yüzde 60 hissesine sahip oldu. Biz de bu gelişme sonrası Mehmet Sezgin gibi sektörün oyun kurucuları ve finans dünyasından deneyimli isimleri üst yönetim ekiplerimize kattık.
 • Son yıllarda şirketler siber saldırılar nedeniyle büyük kayıplara uğradı. Siz siber saldırılara karşı ne gibi önlemler alıyorsunuz?
 • PayTR olarak güvenlik teknolojilerine değerli yatırımlar yaparak PCI DSS uyumlu altyapımız, SSL sertifikalı ödeme sayfalarımız, Fraud ve Sahtecilik Önleme ve 3D Secure çözümlerimizle müşterilerimize güvenilir bir hizmet sunuyoruz. Inhouse sahtecilik (fraud) önleme sistemi ve uzman monitoring ekiplerimiz, üye işyerlerimizi 7/24 sahteciliğe koruyor. Bugüne kadar fraud önleme başarımızın yüzde 99,4. alternatif güvenlik çözümlerimiz yüzde 0,01 altında Fraud Baz Puanı ile Türkiye (%0,04) ve Avrupa (%0,08) ortalamalarının altında yer alıyor. Riskli gördüğü ödemeler için doğrulama isteyen 3DS doğrulama sistemimizle de riskli ödeme oranını düşürürken, işletmelerin satış dönüşüm oranlarını artıyoruz. Bu sayede müşterilere, hızlı, kolay ve güvenli bir ödeme süreci sunuyoruz.