Halikarnas Balıkçısı 49. ölüm yıl dönümünde anılıyor

Duyuru ve Etkinlikler

Halikarnas Balıkçısı olarak anılan Cevat Şakir Kabaağaçlı, 49. ölüm yıl dönümünde Bilgi Yayınları ile Bodrum Deniz Müzesi iş birliğinde anılacak. 13 ve 14 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek programda sunumlar, sergi, çocuk atölyeleri, kent turu ve programa özel basılan Halikarnas Balıkçısı’na ait mini kitap hediyesinin dağıtımı yer alıyor.

Anma etkinliklerinin teması “Balıkçı’nın Çardak Altı Kahvesinde” olarak belirlendi. Balıkçı’nın eski Bodrum’una gönderme yaparak, kent sakinleriyle, balıkçılarla, süngercilerle vakit geçirdiği bir çardak altı kahvesini müzede canlandırılacak ve program boyunca yapılacak sunumlar ve öğrenci atölyeleri bu alanda yapılacak. Programı, 13 Ekim Perşembe günü saat 11.00’de Halikarnas Balıkçısı’nın anıt mezarı bulunan Gönültepe’de, Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen anma töreniyle başlayacak. Program aynı gün “Halikarnas Balıkçısı Gibi Çiziyorum” çocuk atölyeleri ve “Arşipel’in Sesi: Halikarnas Balıkçısı’nın Mirası ve Uygarlık Eleştirisi” sunumu ile devam edecek.

Programın son gününde “Halikarnas Balıkçısı’nın Botanik Mirasının Kentteki İzleri” kent turu ve “Balıkçı’nın Mitoloji Bilgisi Üzerinden Değerler Eğitimi”, “Bir Sözlü Tarih Çalışması Örneği: ‘Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih Projesi’ Nasıl Yürütüldü” sunumları gerçekleşecek.


Tüm etkinliklerin halka açık olarak gerçekleştirileceği anma programı hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Instagram/bodrumdenizmuzesi_ adresini takip edebilir veya 0 530 232 14 83 telefon numarasından bilgi alabilirsiniz.

Sözlü Tarih Projesi

Antropolog Dr. Meltem Ulu’nun müze iş birliğinde yürütmeye devam ettiği çalışmayla ilgili  sunum içeriğinde, Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı yaşarken tanıyanlar veya kendisinden etkilenen kişiler ile yürütülen ve yürütülmeye devam eden, araştırma sahası Bodrum, İstanbul ve Gökova olan çalışma anlatılacak. Bu bağlamda hazırlanan sergi gezilecek.

Telif hakları Bilgi Yayınevi’nde bulunan Halikarnas Balıkçısı’nın öykülerinden derlenmiş ve çocuk serisi olarak basılmış “Denizin Çağırışı” kitabının bir bölümü, anma programına özel olarak Bilgi Yayınevi tarafından “mini kitap” versiyonu ile basılıyor. Çocukların ve gençlerin dikkatini çekebilecek “Denizin Çağırışı” mini kitap, etkinliğe katılım gösteren her katılımcıya Bodrum Deniz Müzesi ve Bilgi Yayınevi’nden program anısına armağan olarak verilecek.

PROGRAM AKIŞI

13 Ekim 2022, Perşembe

11.00 ve 17.30 - Çocuk Atölyesi, “Halikarnas Balıkçısı Gibi Çiziyorum” Mumlanmış Kağıt Üzerine Mürekkep Kazıma Tekniği

14.00 - Sunum,“Arşipel’in Sesi: Halikarnas Balıkçısı’nın Mirası ve Uygarlık Eleştirisi” Timuçin Binder, Arkeolog-Antropolog-Deniz Tarihi Araştırmacısı

Sergi, ‘Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih Projesi’

Halikarnas Balıkçısı “Denizin Çağırışı” Mini Kitap Armağan Noktası

14 Ekim 2022, Cuma

11.00 - Kent Turu, “Halikarnas Balıkçısı’nın Botanik Mirasının Kentteki İzleri”

13.00 - Sunum,“Balıkçı’nın Mitoloji Bilgisi Üzerinden Değerler Eğitimi” Ömer Ünal, Yazar-Eğitimci

15.00 - Sunum, “Bir Sözlü Tarih Çalışması Örneği: ‘Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih Projesi’ Nasıl Yürütüldü” Dr. Meltem Ulu, Antropolog

Sergi, ‘Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih ProjesiHalikarnas Balıkçısı “Denizin Çağırışı” Mini Kitap Armağan Noktası