TEDxİstanbul “Hareketini Başlat” teması ile 11 Haziran’da başlıyor

Duyuru ve Etkinlikler
TEDxİstanbul “Hareketini Başlat” teması ile 11 Haziran’da başlıyor

Türkiye’nin en büyük konferanslarından biri olan TEDxİstanbul, yeni teması “Ripple Effect//Hareketini Başlat” ile 11 Haziran’da TED Talks tutkunları ile bir araya gelecek.

TEDxİstanbul “Hareketini Başlat” teması ile tek bir insanın sahip olduğu potansiyele, insanoğlunun başarabileceklerine odaklanacak ve toplumda anlamlı bir fark/değişim yaratabilmenin yollarını arayacak. Sanatçılar, bilim insanları, düşünürler ve “yapanlar” ise bu yolculukta katılımcılara rehberlik edecek.

11 Haziran Cumartesi günü Volkswagen Arena’da gerçekleşecek olan TEDxİstanbul “Hareketini Başlat” konferansı bu sene de hem ünlü hem de tanınmayan ancak hikâyeleriyle iz bırakan iddialı konuşmacıları ağırlayacak. Geçen etkinliğin en beğenilen konuşmalarından birine imza atan yeni nesil öğretmen Ahmet Naç, bu sene etkinliğin açılış konuşmasını yapacak. CERN’den bilim insanı Gökhan Ünel teknolojiyle ilgili kimsenin bilmediği gelişmelerden bahsederken, New York Üniversitesi akademisyenlerinden araştırmacı Selçuk Şirin, verilerle, kıyaslamalarla, deneyimlerle ülkemizin çarpıcı bir fotoğrafını sunacak. Bazı kelimeler çok güzel şiarıyla Lûgat365 projesini hayata geçiren Onur Ertuğrul ise kelimelerin ve iletişimin önemine değinecek. Etkinliğin kapanış konuşmasını ise sinemanın önemli isimlerinden olan Türkan Şoray gerçekleştirecek ve Türkan Şoray’ı Sultan yapan hikâyesini anlatacak.


Geçtiğimiz 21 Kasım’da düzenlenen “Noktaları Birleştirmek//Connecting The Dots” temalı etkinliği ile 4 binin üzerinde izleyiciyi ağırlayan TEDxİstanbul, bu yıl yine iş dünyasından, gazetecilerden, yazarlardan ve fikir önderlerinden oluşan konuşmacılar ile TED tutkunlarının karşısında olacak.

TEDxİstanbul’da şimdiye kadar gazeteci Emin Çapa, yeni nesil öğretmen Ahmet Naç, müzisyen Nil Karaibrahimgil, kişisel gelişim gurusu Metin Hara, MSA kurucusu Mehmet Aksel, Nöroşirürji Uzmanı Prof. Dr. Talat Kırış ve Kriminalist Sevil Atasoy gibi isimler konuşma yaptı ve bu konuşmaların videoları online olarak milyonluk izlenme rakamlarına ulaştı.

TEDx, “ideas worth spreading” sloganının ruhuyla, TED benzeri bir deneyimi yerel ve bağımsız olarak gerçekleştirmek amacıyla düzenlenen bir etkinlik. TEDxİstanbul konferanslarının ilki “Limits of Tolerance/Toleransın Sınırları” temasıyla 2010 yılında, ikincisi “The Rising Power of Women/Kadınların Artan Gücü” temasıyla, üçüncüsü “The Future is Bright, The Future is Young/Geleceğin Umudu Gençlik” temasıyla, dördüncüsü “Momentum” temasıyla, beşincisi “Re-Invent/Yeniden Keşfet” temasıyla ve son etkinlik 2015 yılında “Connecting The Dots/Noktaları Birleştirmek” temasıyla ve 4.058 kişinin katılımıyla gerçekleşti.