Umut Oran’dan anlamlı dergi hediyeliği

Duyuru ve Etkinlikler

Türkiye’nin 81 ili ve İstanbul’un 39 ilçesinde CHP merkezlerine 1 yıl süre ile basılı dergi aboneliği hediye etti.

Bizim eğer bir çıkış yolumuz olacaksa, o da, çok daha geniş kitlelerin bilim dünyasının içine girmesi; bilim temelli düşünce ve sorgulama biçimini benimsemesi ile olabilir ancak. 3 yıl önce bu görevle Herkese Bilim Teknoloji dergisinin yolculuğunu başlatmıştık. Dünyada bilim nasıl ilerliyor? Türkiye bunun neresinde? Hangi yenilikler oluyor; tıpta, sağlıkta, eğitimde, kentleşmede, ulaşımda, enerjide? Ve tabii artık yaşamların her alanına giren dijital teknolojilerde?

Arzumuz, haftalık dergimizin Türkiye’nin her tarafına ulaşabilir olmasıydı; okullara, dağ köylerine, kasabalara... Okurlarımız da bize inandılar. Kimi zaman tek yürek olduk onlarla, katkılarıyla gençlere hediye dergi abonelikleri başlattık. Kimi zaman köy öğretmenlerine gönderdik.


Koca 80 milyonluk Türkiye’de kaç kişi sizi okuyor diyecekseniz, hiç demeyin. Çünkü Türkiye gerçeği içinde okyanusa kepçe daldırmak gibi. Ama yine aynı Türkiye gerçeği içinde çarpan etkisini de biliyoruz, önümüzde uzun soluklu bir yol olduğunu da.

2018’in son günleriydi. Telefon çaldı. Umut Oran. Oran CHP eski milletvekili. Her ne kadar mecliste olmasa da, CHP yönetim kadrolarında yer almasa da yine de aktif siyasetin içinde. İl il, kasaba kasaba dolaşıyor. Gördüğü yanlışları anlatıyor, Türkiye’yi içinde bulunduğu çıkmazdan kurtaracak çıkış yolları üzerine kafa yoruyor. Dergimizin sürekli takipçisi, kimi zaman yazıları ile de katkıda bulunuyor. “Ben” dedi “CHP’nin 81 il örgütünde ve İstanbul’un 39 ilçesinde Herkese Bilim Teknoloji Dergisi’nin okunmasını istiyorum.”

Hemen imece ruhumuzu devreye soktuk ve Oran’ın bu anlamlı jestine biz de indirim yaparak katkıda bulunduk. 4 haftalık dergiler her ay sonu artık CHP il ve ilçe merkezlerinde. Umarız beğenir, okur ve başkalarının da dergi ile tanışmasına önayak olursunuz. Aslında diğer partilere de bu örnek olmalı. HBT tüm Türkiye’nin dergisi. 

Abonelik başlatan ve sürdüren belediyelerimiz de var. Dergimizi, kendi bünyelerindeki çeşitli merkezlerde halkın okuması için bulunduruyorlar.

Başta da dediğimiz gibi; uzun soluklu bir yolun içindeyiz. Ve sizlerin değerli katkıları ile o yolu adımlıyoruz.

HBT