Crew Dragon uzay istasyonuna başarıyla kenetlendi

Fizik ve Uzay Öne Çıkanlar
Crew Dragon uzay istasyonuna başarıyla kenetlendi

Amerikalı astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken'i taşıyan SpaceX'in uzay aracı Crew Dragon, Uluslararası Uzay İstasyonu'yla kenetlendi, astronotlar Crew Dragon'dan Uluslararası Uzay İstasyonu'na sorunsuz bir şekilde geçti.

Crew Dragon dün Falcon-9 roketiyle Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatılmıştı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) astronotları ilk kez özel bir şirketin kapsülüyle uzaya gitti.


Doug Hurley ve Bob Behnken, yaklaşık 19 saat süren yolculuk sonrası kapsülde yapılacak bazı kontrollerin ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotlara ve Rus kozmonotlara katılacak. İstasyondaki görevleri 4 ay sürebilir.

Önce Çarşamba günü planan sefer olumsuz hava koşulları nedeniyle fırlatmaya 16 dakika kala durdurulmuştu.

NASA'nın tarihinde bir ilk

NASA, uzay araçlarını emekli ettiği 2011'den bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot göndermiyordu. Daha önce hiç uzay yolculukları için özel bir şirketle anlaşmamıştı.

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX şirketi ile NASA 2,6 milyar dolarlık sözleşme yaptı. Sözleşme kapsamında şirket uzay istasyonuna altı astronot seferi düzenleyecek.

Hurley ve Behnken'in misyonları başarılı olursa bir sonraki uzay yolculuğu Ağustos ayı sonunda gerçekleşecek.

Boeing şirketi de NASA ile bir sözleşme yaptı ama zamanlama olarak SpaceX'in bir yıl gerisinden geliyor.

SpaceX’in Starship SN4 prototipi infilak etmişti

Crew Dragon'un fırlatılmasına saatler kala, SpaceX'in Starship SN4 prototipi Teksas'ta yapılan bir motor testi sırasında patladı.

Starship SN4 uzay aracı, SpaceX'in büyük ölçekli uzay fırlatma sistemi için gerekli teknolojileri test etmek üzere ürettiği bir dizi prototipin en yenisiydi. SpaceX tek seferde 100'e kadar kişiyi uzaya taşımayı ve nihayetinde Mars'a yolculuğu hedefliyor.

Starship serisinin ilk prototipi Mk1, Kasım 2019'daki bir basınç testi sırasında patlamıştı. Halefleri SN1, SN2 ve SN3 de denemelerde başarısız olmuştu.

ABD’de Rus yapımı roket motorları

ABD 2000 yılından bu yana uzay araçlarında, üst düzey performansa sahip ve görece ucuz Rus yapımı RD-180 roket motorları kullanıyordu.

Şubat 2019'da Elon Musk, SpaceX'in Starhip uzay aracı için ürettilen Raptor motorunun testlerde başarılı olduğunu ve basınca karşı dayanıklılıkta "müthiş Rus RD-180"dan daha iyi bir performans sergilediğini duyurdu.

ABD Kongresi 2018'de kabul edilen yasayla 2022 sonrasında Rus yapımı motorların Amerikan roketlerinde kullanımını yasakladı. Bu yasa ile ABD'nin RD-180'e alternatif arayışları hızlandı.

SpaceX’in Crew Dragon aracında kendi üretimleri Merlin motoru kullanırken, Starship serisinde Raptor motorları kullanıyor.

Kaynak 1 - 2 - 3