Prof. Dr. Nihat Berker’e Türk Fiziği Derneği’nden Onur Ödülü

Fizik ve Uzay Öne Çıkanlar Toplum
Prof. Dr. Nihat Berker’e Türk Fiziği Derneği’nden Onur Ödülü

Türk Fizik Derneği 2017 yılı Onur Ödülü Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Berker’e verildi.

Bilimsel araştırmaları ile öne çıkan, gençleri destekleyen, ülkemizde fizik bilimine önemli katkı sağlayan bilim insanlarına 2008’den bu yana her yıl Türk Fizik Derneği tarafından verilen Onur Ödülü, bu yıl Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Berker’e verildi. Ödül töreni 6-9 Eylül tarihlerinde 32’ncisi düzenlenecek Uluslararası Fizik Kongresi’nde gerçekleştirilecek.

Prof. Dr. Berker, bilime yön veren 100 Türk arasında


Prof. Dr. Nihat Berker ayrıca Turkish Time Dergisi’nin gerçekleştirdiği ‘Bilime Yön Veren 100 Türk’ listesinde de yer alıyor. Turkish Time’ın araştırması, bilim insanlarının araştırmalarının aldığı atıf sayısına göre yapıldı.

Prof. Dr. Nihat Berker’in istatistik mekanik ve faz geçişleri alanlarında imza attığı birbirinden değerli çalışmalara, bugüne dek yerli ve yabancı birçok bilim insanının araştırmasında atıf yapıldı. 1979 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başlayan Nihat Berker, 1988 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden Profesör ve 2004'de Emeritus Profesör unvanını aldı. 1999'da Türkiye'ye kesin dönüş yapan Prof. Dr. Berker, 2007 yılında Almanya'nın en prestijli ödüllerinden biri olan Humboldt Ödülü'nü de kazandı.

Kadir Has Üniversitesi bünyesinde ücretsiz lise öğrencilerine yönelik “Arttırılmış Mekanik” ve herkese açık “Oryantalizmin Uygulaması ve Teorisi: Lawrence Durrell ve Edward Said” dersleri de veren Prof. Dr. Berker, her yaştan genç insanların yetişmesine katkıda bulunuyor.