Çebiş Evi’nden Hisartepe’ye

Kitaplar

Cebiş Evi'nden Hisartepe'ye
Doğan Tekeli
YKY, Şubat 2019
400 sayfa

Cumhuriyet dönemi Türk mimarisinin önde gelen isimlerinden Doğan Tekeli’nin otobiyografisi Çebiş Evi’nden Hisartepe’ye Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

Isparta’da bir memur ailesinin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. ODTÜ Mimarlık Fakültesi e.öğretim üyesi ve Tarih Vakfı kurucularından Prof. Dr. İlhan Tekeli’nin ağabeyi olan Doğan Tekeli, İzmir ve İstanbul’da geçen yetişme döneminden sonra 1952 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Sami Sisa’yla kurduğu Tekeli-Sisa mimarlık bürosunda altmış yıl çalıştı. Mesleki yaşamına ilişkin ayrıntıları daha önce Mimarlık: Zor Sanat adlı kitapta anlatan Tekeli bu kez kendi öyküsüne yöneldi. Çebiş Evi’nden Hisartepe’ye Tekeli’nin anılar bağlamında tanığı olduğu toplumsal dönüşümleri, siyaset-ekonomi, kamu-özel sektör ilişkilerini mimarlık mesleği açısından da değerlendirdiği otobiyografik bir kitap.


Tekeli bu son kitabını tanıtırken; “Yaşamım ile ilgili olarak sadece mesleki anılarını yazmış olmak bana yeterli gelmiyordu. Gerçekte yazı yazmak, bir mimari proje üzerinde çalışır gibi düşünerek ve yazdıklarımı tekrar tekrar gözden geçirerek yazdığım için bana zor geliyordu. Buna karşın, kendimi Cumhuriyet döneminin ilk kuşaklarından saydığım için yetiştiğim çevreleri ve zamanın koşullarını paylaşmak istiyor, ama bir yandan da ‘Benim yaşam öyküm kimi, neden ilgilendirsin?’ diyordum. Bir ikilem içindeydim. Çocukluğumu, Isparta’da doğduğum iki yüz yıllık Çebiş Evi’ni ve eski Isparta’yı hatırlamak, hoşuma gitmeye başladı. Birçok ayrıntı, adeta gözümün önündeydi. Bir ucundan yazmaya başladım” diyor.