COVID-19 geçirilse bile yeniden aşılanma gerekiyor

Koronavirus Öne Çıkanlar
COVID-19 geçirilse bile yeniden aşılanma gerekiyor

SARS-CoV-2 ve diğer koronavirüsler arasındaki genetik ilişkilere dayalı modelleme tahminine göre SARS-CoV-2 ile enfekte olan kişiler, aşı olmak ve maske takmak gibi önlemleri almazlarsa, bir veya iki yıl içinde yeniden enfekte olabilirler.

Bulgular ayrıca aşılanmadıkları takdirde insanların sadece birkaç ay içinde yeniden enfekte olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Çalışmanın ortak yazarı olan Yale Halk Sağlığı Okulu’ndan biyoinformatikçi Jeffrey Townsend, “Bağışıklık nispeten kısa ömürlü,” diyor. “Enfekte olsanız bile yine de aşı olmalısınız.”

Townsend ve meslektaşları, SARS-CoV-2 bağışıklığının dayanıklılığını tahmin etmek için önceki bir enfeksiyondan gelen antikor düzeylerinin, yeniden enfeksiyon riskini nasıl etkilediğini anlamak istedi.


Daha önceki bir çalışmadan elde edilen veriler, ekibin soğuk algınlığına neden olan “endemik” veya sürekli dolaşımda olan koronavirüsler için bu etkinin grafiğini çıkarmasını sağladı. Ancak SARS-CoV-2, bu tür uzun vadeli veriler sağlamıyor. Çünkü çok yeni.

Bilim insanları, bu boşluğu doldurmak amacıyla viral bir aile ağacı oluşturmak için SARS-CoV-2’le ilgili elde olan veriler ile üç endemik koronavirüs ve yakından ilişkili koronavirüslerden gelen genetik verileri birleştirdi. Ekip daha sonra bu ağacı, viral özelliklerin zaman içinde nasıl geliştiğini modellemek için kullandı. Bu özellikler SARS-CoV-2 enfeksiyonundan sonra antikor seviyelerindeki düşüşü ve yeniden enfeksiyon riskini anlamak için gereken diğer faktörlere dair bir öngörü sağladı.

Sonuçlar, ortalama yeniden enfeksiyon riskinin ilk enfeksiyondan dört ay sonra yaklaşık %5’ten 17 ay içinde %50’ye yükseldiğini gösterdi.

Kaynak