Covid-19 salgını yarım milyar insanı yoksullaştırabilir

Koronavirus Öne Çıkanlar

Yeni tip koronavirüs salgınının küresel ekonomide yaratacağı etki çok büyük. Öyle ki Oxfam, acil bir önlem alınmazsa Covid-19’un neden olduğu resesyonun, dünya nüfusunun %8’ini oluşturan yarım milyar insanı daha yoksulluğa sürükleyebileceği konusunda uyarıyor.

King’s College London ve Avustralya Ulusal Üniversitesi tarafından yürütülen araştırma, devam eden salgının yoksulluk üzerindeki kısa vadeli etkisini ölçtü. Statista’nın grafiğinde gösterilen en kötü senaryo, % 20’lik bir gelir düşüşünü içeriyor ve bu da 548 milyon insanın Dünya Bankası’nın belirlediği günlük 5,50 dolarlık yoksulluk eşiğinden daha az kazanmasına neden olacağını gösteriyor.

Birleşmiş Milletler, gelişmekte olan ülkeleri desteklemek için 2,5 trilyon dolar gerektiğini ve tüm Afrika’da işlerin neredeyse yarısının kaybedilebileceği konusunda uyarıyor. G20 ülkeleri, Dünya Bankası ve IMF gelecek hafta yoksul ülkelere yapılacak desteği görüşmek üzere bir araya gelecek.


Oxfam ise yetkilileri küresel bir kurtarma paketini kabul etmeye ve küresel ekonomik çöküşü önlemek için BM tarafından belirtilen miktarı seferber etmeye çağırıyor. Destek miktarını arttırmak için alınabilecek olası tedbirler arasında 1 trilyon dolarlık borcun derhal iptal edilmesi de var.