Koronavirüs pandemisi endemik olma yolunda

Koronavirus
Koronavirüs pandemisi endemik olma yolunda

Avrupa İlaç Ajansı’na (EMA) göre dünyada koronavirüs vakaları hızla artmaya devam ederken, koronavirüs salgınının pandemiden endemiye (epidemiyolojide bulaşıcı bir hastalığın dışarıdan herhangi bir etki olmadan belli bir popülasyonda varlığını sürdürebilmesi durumu-belirli bir bölgeye özgü) doğru evriliyor.

EMA aşı stratejileri başkanı Marco Cavaleri, “Kimse tünelin ucundaki ışığı ne zaman göreceğimizi bilmiyor. Önemli olan virüsün endemik bir yapı kazanması ve şu anda olan da bu” diye konuşuyor.

Cavaleri, endemik demekle tam olarak neyi kastettiğini belirtmediyse de, bu terimin enfeksiyonların öngörülebilir hale geldiği anlamına geldiği biliniyor.


Vakalar Avrupa çapında artmaya devam ediyor. Almanya ve Bulgaristan son 24 saatte en yüksek günlük vaka hızına sahip.

“Hala pandemiden çıkmadığımızı hatırlatmak isterim” diye konuşan Cavaleri, “Yine de omikronun ortaya çıkmasıyla birlikte aşılamanın sonucu olarak çok geniş bir doğal bağışıklık yaşıyoruz. Bu koşullarda hızla endemik özelliği olan bir senaryoya yaklaşıyoruz” diyor. Cavaleri aynı zamanda hatırlatma dozları ile ilgili de şunları söylüyor: “Hatırlatma dozları salgını yönetebilmek için sürdürülebilir bir strateji değil. Her üç veya dört ayda bir sürekli olarak hatırlatma dozu yapamayız.”

Öte yandan BioNTech CEO’su Uğur Şahin, JP Morgan Sağlık Konferansı’nda şu açıklamayı yaptı: “Omikrona özel Pfizer/BioNTech aşısı için klinik denemeler bu ayın sonunda başlayacak. Ayrıca ticari boyutta üretime de şimdiden başlamış bulunuyoruz. Denetleme kurumundan alınacak onayla birlikte Mart 2022’de piyasaya çıkmayı umut ediyoruz.”

Aşının omikron üzerinde anlamlı bir etki yaratması için geç kalınıp kalınmadığı sorusunu Şahin şöyle yanıtladı: “Uzun süreli bir koruma sağlamak için ilave bir hatırlatma dozunun yararlı olacağını düşündük. 2021 yılında tam 3 milyar doz aşı ürettik. Bu aşılar 162 ülkeye gönderildi.”

Reyhan Oksay

Kaynak