Pfizer/BioNTech aşısında yüzde 95’in üzerinde koruma sağladı

Koronavirus Öne Çıkanlar
Pfizer/BioNTech aşısında yüzde 95’in üzerinde koruma sağladı

Pfizer/BioNTech'in aşısının 3'üncü aşama klinik denemelerinin sonuçlarında yüzde 95'ten fazla koruma sağladığı açıklandı. Reuters'ın aktardığına göre, özellikle Covid-19 salgınında risk grubu içinde yer alan 65 yaş üstü yetişkinler için etkinliğinin yüzde 94 olduğu belirtildi.

Türk bilim insanlarının kurduğu Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech'in geliştirdiği aşının üretim ve dağıtımını yapacak ABD'li ilaç devi Pfizer birlikte geliştirdikleri aşının son aşama denemelerinde yüzde 95’in üzerinde sonuç aldıklarını duyurdu. Klinik demene sonuçlarının verilerine göre tüm yaş gruplarında etkili ve yan etkiye sahip olmadığı açıklandı. Özellikle Covid-19 salgınında risk grubu içinde yer alan 65 yaş üstü yetişkinler için etkinliğinin yüzde 94 olduğu belirtildi. Pfizer tarafından yapılan açıklamada, aşı için Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA) birkaç gün içinde acil yetkisi için onayı başvuru yapılacağı belirtildi.

'CİDDİ YAN ETKİ YOK'


Yetkililer denemeler sırasında kayda değer bir güvenlik sorunuyla karşılaşmadıklarını da açıkladı. Prifizer 43 binden fazla gönüllü ile araştırmanın gerçekleştirildiğini belirtti. Aşılananların yüzde 2’sinden fazlasında tek yan etkinin 2’nci dozdan sonra yüzde 3,7'sini etkileyen yorgunluk olduğu belirtildi.

Pfizer/Moderna geçen hafta geliştirdiği aşının ara klinik verilerinde yüzde 90'dan fazla koruma sağlandığını duyurmuş, ardından ABD'li ilaç şirketi Moderna önceki gün kendi aşısının yüzde 94,5 koruma sağladığını açıklamıştı.

Kaynak