Bilim tarihçimiz, HBT yazarı, seçkin insan Osman Bahadır’ı kaybettik

Öne Çıkanlar Toplum

Uzun süredir amansız hastalıkla uğraşan Osman Bahadır'ı kaybettik. Büyükada’dan Kuşadası- Selçuk’a bu yaz taşınan Bahadır, 19 Ekim 2023 Perşembe günü hastanede vefat etti. Cenazesi 20 Ekim 2023 Cuma günü Kuşadası Hanım Camii’nde kılınacak ikindi namazının ardından defnediliyor.

Bahadır, 68 kuşağının seçkin mücadeleci insanlarındandı ve 11 yıl cezaevi yaşamından sonra kendine bilim tarihçiliği, bilimsel düşüncenin değerlendirmeleri ve yorumlamayı ana uğraş alanı olarak seçti.


1949 yılında Tokat’ta doğdu. İlk ve orta okulu bu şehirde bitirdi. 14 yaşındayken sosyalist oldu. 1966 yılında İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldu ve aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’nde öğrenime başladı. Üçüncü sınıf öğrencisiyken tutuklandığı için bu fakültedeki öğrenimi yarıda kaldı. Daha sonra üniversite öğrenimine yeniden başladı ve İTÜ Maden Fakültesi Petrol Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden yüksek lisans derecesi aldı. Denis Diderot (Paris 7) Üniversitesi Bilimler ve Teknikler Tarihi ve Epistemoloji Bölümü’nden DEA derecesi aldı.

Çeşitli yayın kuruluşlarında bilim metinleri redaktörü olarak çalıştı.

1991-1994 yılları arasında 30 sayı Bilim Tarihi dergisini çıkardı. Bilim tarihi üzerine telif ve çeviri 23 kitabı ve çeşitli dergilerde 600’ün üzerinde yazısı yayınlandı.

Osmanlılardan Cumhuriyete Bilim, Osmanlılardan Cumhuriyete Sekülerleşme, Osmanlılardan Cumhuriyete Elektrik, Bilimde Öncü Kadınlar, Thomas Kuhn ve Postmodernizm, yayınlanmış olan kitaplarından bazılarıdır.

En son üç araştırma kitabı daha yayımladı.Yeni Aydınlanma ve Sosyalizm: Burada yeni tezlerini ve görüşlerini dile getirdi ve kendisini kaybetmeden önce en çok tartışılmasını istediği kitaptı.Cumhuriyet ve Aydınlanma: Cumhuriyet aydınlanmasının kaynakları, Türk devriminin özgün yapısı ve karakteri üzerine.Osmanlılardan Cumhuriyete Aydınlanma: Osmanlılarda aydınlanma, Osmanlı aydınlanmasının kaynakları, Osmanlı aydınlanması neden geç ve sınırlı oldu?

Bahadır’ın çok önemli büyük hacimli Türkiye’de Sekülerleşme kitabı, kendisinin baş yapıtlarından sayılır ve birkaç ay önce Cumhuriyet kitapları arasında yayımlandı.

Arkadaşımızı hiç unutmayacağız. Ayrıntılı çalışmaları üzerine HBT dergide yazılar bulacaksınız.