NASA raporu: UFO’ların dünya dışı olduğuna dair hiçbir kanıt yok

Fizik ve Uzay Öne Çıkanlar
NASA raporu: UFO’ların dünya dışı olduğuna dair hiçbir kanıt yok

Evet, dünya dışında uzayda çeşitli yaşamlar olabilir, ancak "Olağanüstü iddialar olağanüstü kanıtlar gerektirir." Bu kanıt henüz mevcut değil.

Yine dünyayı UFO’lar var, geldiler aşıyorlar içimizde gibi haberler yayıldı ve bazıları da bunu NASA ve Amerikan devletinin raporlarına bağladı. Arizona Üniversitesi'nden konunun uzmanlarından Prof. Chris Impey, NASA'nın hazırladığı ve 14 Eylül'de açıkladığı raporlarını değerlendirdi. Ve tanımlanamayan anormal fenomenler (UAP – TAF) adıyla artık anılan olayı inceleyen raporda, daha çok askeri pilotların rapor ettiği UAP gözlemlerinin dünya dışı ile ilgili olduğu konusunda dair hiçbir kanıt bulamadığını açıkladı.

Impey şöyle diyor Conversation dergisindeki yazısında: Astrobiyoloji ve evrende yaşamı arayan bilim insanları hakkında kapsamlı yazılar yazan bir astronomi profesörüyüm. UFO'ların, uzaylıların dünyaya yaptığı ziyaretleri temsil ettiği iddiasına uzun zamandır şüpheyle yaklaşıyorum.


Sansasyonellikten bilime

Bir basın brifinginde NASA Yöneticisi Bill Nelson, NASA'nın Mars'taki yaşamın izlerini ve dış gezegenlerin atmosferlerindeki biyolojinin izlerini araştırmaya yönelik bilimsel programları olduğunu belirtti. UAP tartışmasını sansasyonellikten çıkarıp bilimsellik kazandırmak istediklerini söyledi.

Bu açıklamayla Nelson, UAP'ler ve UFO'lar hakkındaki tuhaf iddialardan bazılarına değindi. Temmuz ayındaki bir kongre duruşmasında, eski Pentagon istihbarat görevlisi David Grusch, Amerikan hükümetinin çöken UAP'lere ve uzaylı biyolojik örneklerine ilişkin kanıtları sakladığını söylemişti. UAP'leri soruşturmakla görevli Pentagon ofisi başkanı Sean Kirkpatrick bu iddiaları reddetti.

NASA'nın raporunun çıktığı aynı hafta, Meksikalı milletvekillerine gazeteci Jaime Maussan tarafından "insan olmayan" varlıkların kalıntıları olduğunu iddia ettiği 1000 yıllık iki küçük ceset gösterildi. Bilim insanları bu iddiayı sahtekarlık olarak nitelendirdi ve mumyaların Peru'daki mezarlıklardan yağmalanmış olabileceğini söyledi.

Raporun sonuçları

NASA çalışma ekibi raporu hazırlayan ekibin başındaki gökbilimci David Spergel  "UAP'lerin kökeninin dünya dışı olduğuna dair hiçbir kanıt görmediğini" belirtti.

Savunma Bakanlığınca toplanan ve NASA panelinin Mayıs 2023'teki ilk halka açık toplantısında bildirilen 800'den fazla sınıflandırılmamış gözlemden çoğu meteoroloji balonlarına ve havadaki karmaşaya bağlanabilir dedi. Tarihsel olarak UFO'ların çoğu meteorlar, ateş topları ve Venüs gezegeni gibi astronomik nesnelerdir.

Bazı gözlemler yabancı devletlerin gözetleme operasyonlarını temsil ediyor, buna son örnekler Çin’in ABD üzerinde yükseklerde dolaşan gözetleme balonları. Bu yüzden ABD ordusu bunu bir ulusal güvenlik meselesi olarak görüyor.

Çalışma ekibi tarafından değerlendirilen UAP verilerinin çoğu ABD askeri uçaklarından geliyor. Bu verilerin analizi "zayıf sensör kalibrasyonu, çoklu ölçüm eksikliği, sensör meta verilerinin eksikliği ve temel verilerin eksikliği nedeniyle yapılamıyor." İdeal ölçüm seti, optik görüntülemeyi, kızılötesi görüntülemeyi ve radar verilerini içerir, ancak bunların hepsine çok az sayıda rapor sahiptir.

NASA çalışma ekibi, raporda UAP'lere daha fazla ışık tutabilecek veri türlerini açıkladı. Yazarlar, hem askeri hem de ticari pilotların, gözlemleri özgürce rapor edemeyeceklerini hissetmelerine neden olabilecek ve kendilerinin komplo teorileri yaymakla suçlanabileceği korkulardan arındırılması ve raporlarını özgürce bildirmelerini gerektiğini söylüyor.

Samanlıkta iğne arıyorum

Brifingin bazı bölümleri bilimsel yönteme ilişkin bir giriş niteliğindeydi. Yetkililer, benzetmeler yaparak analiz sürecini samanlıkta iğne aramak veya buğdayı samandan ayırmak olarak tanımladılar. Yetkililer, gerçekten anormal bir şeye yönelmenin bir yolu olarak, gözlemleri karakterize etmek için tutarlı ve titiz bir metodolojiye ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Spergel, yapay zekanın, araştırmacıların nadir, anormal olayları bulmak için devasa veri kümelerini taramasına yardımcı olabileceğini belirtti. Yapay zeka halihazırda astronomi araştırmalarının birçok alanında bu şekilde kullanılıyor.

Konuşmacılar şeffaflığın önemine dikkat çekti. Şeffaflık önemlidir çünkü UFO'lar uzun süredir komplo teorileri ve hükümetlerin örtbas etmeleriyle ilişkilendirildi. Benzer şekilde, Temmuz ayındaki kongre UAP duruşmasındaki tartışmaların çoğu şeffaflık ihtiyacına odaklandı. NASA'nın topladığı tüm bilimsel veriler çeşitli web sitelerinde kamuya açıklanıyor ve yetkililer, sınıflandırılmamış UAP verileri için de aynısını yapmayı planladıklarını söyledi.

Brifingin başında Nelson, Dünya'nın ötesinde belki de trilyonlarca yaşam örneği olduğu yönündeki görüşünü dile getirdi. Yani dışarıda akıllı yaşamın var olması akla yatkın. Ancak rapor, UAP'ler söz konusu olduğunda dünya dışı yaşamın son çaresi ancak hipotezler olabilir diyerek, ABD’nin kurucu babalarından Thomas Jefferson'un şu sözlerini anımsattı: "Olağanüstü iddialar olağanüstü kanıtlar gerektirir." Bu kanıt henüz mevcut değil.

Kaynak: https://theconversation.com/nasa-report-finds-no-evidence-that-ufos-are-extraterrestrial-213528