Sabancı Üniversitesi rektörü Zehra Sayers’e uluslararası ödül

Öne Çıkanlar Toplum
Sabancı Üniversitesi rektörü Zehra Sayers’e uluslararası ödül

Akdeniz bölgesinde, ileri düzeyde bilim yapan bilim insanlarına ya da gruplara verilen Rammal Ödülü’nün bu yılki sahibi Sabancı Üniversitesi Rektörü Zehra Sayers oldu. Sayers’e ödülü Fransa’da düzenlenen törenle verildi.

Rammal Ödülleri, bu yıl 80 ülkeden 4000’den fazla katılımcıyla 9-14 Temmuz tarihleri arasında Fransa’nın Toulouse şehrinde gerçekleştirilen (EuroScience Open Forum) ESOF etkinliğinde verildi. Aynı etkinlikte ESOF Avrupa Genç Bilim insanları ödülleri de dağıtıldı. ESOF, EuroScience organizasyonunun iki yılda bir düzenlediği, Avrupa’daki en büyük disiplinlerarası konferans.

Konferansta jüri üyeleri, Sayers’in SESAME projesinde yaptığı özverili çalışmalar ile Ortadoğu ve Akdeniz ülkelerinde, bilimsel ve kültürel bağları kuvvetlendirdiğini belirtti. SESAME ile bölgenin genç ve deneyimli bilim insanlarının yürüttüğü çığır açan araştırmalara dikkat çekildi.


Sayers ise yaptığı konuşmada bu ödülü almaktan onur duyduğunu belirterek, yıllar boyunca jürinin ödül verirken kadın araştırmacıları da ön planda tutmak konusunda gösterdiği hassasiyete dikkat çekti. Bilimdeki ilerlemelerin yaratıcılık ve çalışkanlık olduğu kadar, kalite, dürüstlük ve paylaşma üzerine inşa edildiğine inandığına değinen Prof. Sayers, kendisinin de farklı alanlardaki çalışmalarıyla bilim dünyasına bir tuğla eklemeye ve ilerlemelere katkıda bulunmaya çalıştığını söyledi.

Prof. Sayers sözlerini, dünya ve yakın çevresindeki gidişatı endişe verici bulduğu bu dönemde Rammal Ödülü ve aynı törende Avrupa Genç Bilim İnsanları ödüllerini alan meslektaşlarının kendisi için önemli bir motivasyon kaynağı yarattığını vurgulayarak bitirdi.

Rammal Ödülü, uluslararası kariyerini ve ömrünü sadece bilimde ilerlemeye değil, özellikle Akdeniz bölgesinde bilgi alışverişiyle olumlu insan ilişkileri geliştirmeye adamış Lübnanlı araştırmacı Rammal Rammal (1951-1991) (solda) adına veriliyor. Bu nedenle jüri, bilimsel çalışmaların etik ve manevi yönüne özel önem atfeder ve Akdeniz ülkeleri arasındaki sosyal ve siyasi gerilimlerin hafifletilmesinde bilimin oynayacağı rolü önemser. Rammal Ödülü'nü kazanan bilim insanları, bilimsel topluluklar veya kurumlar, yalnız bilime yaptıkları olağanüstü katkılardan ötürü değil, sosyal ve eğitsel konularda iş birliği ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesi için olumlu çabaları nedeniyle de ödüllendirilmiş olurlar.

Ortadoğu’da barış için bilimsel iş birliği

SESAME (Synchrotron light for Experimental Science and Applications in the Middle East) üyeleri Güney Kıbrıs, Ürdün, Mısır, İran, Pakistan, Türkiye, İsrail ve Filistin’den oluşuyor. Üye ülkeler arasında kültürel ve bilimsel bağların güçlendirilmesi amacıyla başlatılan SESAME projesi, bu ülkeler arasında barışçıl iş birliğini artırmayı hedefliyor.

Sekiz ülkenin ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen “İlk ışınım laboratuvarı SESAME”

Kapılarını Mayıs 2017’de açan SESAME sinkrotron ışınımı laboratuarı, Ürdün’de başkent Amman’a 40 km uzaklıkta bulunuyor. SESAME’nin hedefi Ortadoğu ülkelerindeki farklı kültür ve geleneklerden gelen araştırmacıların farklılıkları bir kenara bırakıp “bilim dilini” kullanarak birbirlerini tanımaları için fırsat yaratmak. Uluslararası bilim çevrelerinin de desteklediği Sesame Projesi’nin amacı bilim aracılığıyla Ortadoğu’nun kaderini değiştirmek, bölgede bilim yapan gençlere farklı bir gelecek sunmak ve bölgeyi terk etmiş genç bilim insanlarının da geri gelmelerini sağlamak.