Türkiye, 113 ülke arasında 45. sırada

Öne Çıkanlar Toplum
Türkiye, 113 ülke arasında 45. sırada

Türkiye Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nde en yüksek puanı Kalite ve Güvenlik alanında alırken en düşük puanı ise siyasi istikrar riski kategorisinde aldı.

Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından geliştirilen DuPont bilim şirketi tarafından desteklenen 2016 Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nin bu yılki sonuçları 9 Haziran’da açıklandı. Türkiye indekste yer alan 113 ülke arasında 45. sırada yer alırken bulunduğu Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde yer alan 15 ülke arasından 8. oldu.

İndeksin sonuçlarına göre Türkiye; 69,9 puanla Kalite ve Güvenlik alanında en yüksek skorunu alırken Ulaşılabilirlik alanında 1,0 puan ve Uygunluk alanında ise 0,2 puanlık bir düşüş yaşadı. Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesi sonuçlarında Türkiye ise 15 ülke arasında Ulaşılabilirlik alanında 8,Uygunluk alanında ise 7. Sırada. En güçlü olduğu Kalite ve Güvenlik alanında ise İsrail, Katar, Kuveyt ve Umman’dan sonra 5. sırada yer aldı. En büyük puan kaybını ise siyasi istikrar riski kategorisinde yaşadı.


indekss

Türkiye’nin İndekse göre gıda güvenliği konusunda güçlü yönleri; beslenme standartları, gıda güvenliği, küresel açlık sınırı altında yer alan nüfus oranındaki iyileşmeler, gıda güvenliği programlarının varlığı ve çiftçi finansman programlarına ulaşılabilirlik kategorileri. Geçen yıla kıyasla İyileşen diğer kategorileri ise kentsel emilim kapasitesi ve gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH).

Açıklanan Gıda Güvenliği İndeksi’ne göre yer alan 113 ülkenin genel notu; ülkeler genelinde gelir seviyesinin artması, global ekonomideki iyileşme ve gıda fiyatlarının düşmesine bağlı olarak geçen yıla kıyasla 0.6 puan artarak 57,3’e yükseldi. İndeksin 2016 sıralamasına ilk üçe giren ülkeler ise 86,6 puanla Amerika Birleşik Devletleri, 84,3 puanla İrlanda ve 83,9 puanla Singapur oldu. İndeksin sonuçları bir yandan tüm dünyada küresel gıda güvenliğinde iyileşmelerin yaşandığını gösterirken, diğer yandan da küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle gıda konusunda pazarın dengesini etkileyen devlet politikalarının gelecek için risk oluşturabileceğini belirtiyor.

Küresel Gıda Güvenliği İndeksi 2012 yılından bu yana yıllık olarak ülkelerin; Ulaşılabilirlik, Uygunluk ve Kalite - Güvenlik başlıkları altında gıda güvenliğine dair gelişmelerini ortaya çıkarıyor. 113 ülkenin tarım alanındaki yatırımlarını, işbirliklerini, politikalarını ve etkilerini 28 farklı gıda güvenliği göstergesine göre ölçümlüyor.