Yakındoğu yaşanmaz hale gelecek

Gezegenimiz Öne Çıkanlar Toplum
Yakındoğu yaşanmaz hale gelecek

Yakındoğu ve Kuzey Afrika bitmek bilmeyen çatışmalar ve savaşlar yüzünden en fazla göç veren bölgelerdir. İklimbilimciler şimdi daha da karamsar bir tablo çizdiler: Yakındoğu ve Kuzey Afrika bu yüzyılın ortalarında aşırı sıcaklar yüzünden yaşanmaz hale gelecek.

İklim değişiminden şimdiden çok fazla etkilenen Yakındoğu ve Kuzey Afrika’da 500 milyonun üzerinde insan yaşıyor. Akdeniz’in doğusundaki kuraklık dönemi mesela son 900 yılın en şiddetlisi ve bu bölgelerdeki aşırı sıcak günlerin sayısı 1970 yılından bu yana ikiye katlandı. Bilim insanları iklim değişimin bu bölgelerdeki çatışmaları ve savaşları da tetiklediğini düşünüyorlar.

Mainz Max-Planck Kimya Enstitüsü’nden Jos Lelieveld, 21. yy’da Yakındoğu ve Kuzey Afrika’daki sıcaklıkların ne şekilde gelişeceğini önceleyerek durumun çok daha vahim bir hal alacağını gösterdi.


1986-2005 yılları arasındaki 26 iklim modeliyle elde edilen verilerden yararlanarak, 2046-2065 ve 2081-2100 yılları arasındaki iklimsel gelişmeleri hesaplayan Lelieveld’in sonuçları gerçekten de endişe verici. Dünyadaki ortalama sıcaklık sadece iki derece bile artacak olursa, Yakındoğu’daki yaz sıcaklıkları iki misli artacak ve bu yüzyılın ortalarından itibaren geceleri hava sıcaklığı 30 derecenin altına düşmeyecek. Ve sıcak günlerde ise öğlenleri 50 dereceye kadar çıkabilecek.

Sonuçlar Yakındoğu ve Kuzey Afrika’daki uzun süreli sıcaklık dalgalarının ve kum fırtınalarının birçok bölgeyi yaşanmaz hale getireceğini ve insanların göçe zorlanacağını gösteriyor. Aşırı sıcaklık dalgaları gelecekte on misi daha fazla yaşanacağı gibi daha uzun süreli olacak diyor uzmanlar. Mesela 1986-2005 yılları arasında ortalama olarak on altı gün çok sıcak geçmişti. İçinde yaşadığımız yüzyılın ortalarında aşırı sıcak günlerin sayısı seksene ulaşacak, yüzyılın sonunda ise 118 günün aşırı sıcak geçmesi bekleniyor. Üstelik de bu hesaplar, sera gazı emisyonunun 2040 yılından sonra düşmesi halinde bile değişmiyor.

Yakındoğu’da şimdiden çatışmalar ve kuraklık yüzünden zorlaşan yaşam koşulları yakın gelecekte daha da kötüleşecek ve bölge yaşanmaz hale gelecek. Çöl tozuyla artan hava kirliliğiyle birlikte, iklim değişimi yakın gelecekte çok daha fazla insanın bölgeden göç etmesine neden olacak. Günümüzde bile büyük bir sorun haline gelen göç dalgasıyla insanlık bakalım nasıl baş edecek.

Kaynak: http://link.springer.com/article/10.1007/s10584-016-1665-6