Zerdeçal koronavirüsle mücadelede ne kadar etkili?

Öne Çıkanlar Sağlık
Zerdeçal koronavirüsle mücadelede ne kadar etkili?

İnsanlar, COVID-19’un şiddetini azaltmaya yarayacak her türlü bağışıklık güçlendirici yönteme bel bağlamış durumda. Aşırı dozda kullanmadıkça zerdeçal, içerisinde bulunan kurkumin adlı bileşen sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Zerdeçalın yemeklere katılması, çaylarının hazırlanması ve yoğurtla karıştırılarak tüketilmesi gibi birçok tüketim yöntemi var.

COVID-19 salgını ve yarattığı panik sebebiyle virüsten korunmak için çok çeşitli yöntemler gündemde. Elleri yıkamak, kalabalık ortamlarda bulunmamak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek bunların başında. Bağışıklık sistemini güçlendirmek denilince de ilk akla gelen sağlıklı beslenme. Bu bağlamda antiviral özelliklere sahip olduğu bilinen zerdeçalın salgına karşı önemli bir savunma mekanizması oluşturduğu düşünülüyor.

Zerdeçalın etkin maddesi olan kurkumin COVID-19’a karşı son derece ümit verici bir cevap olabilir. Son araştırmalarda kurkuminin virüse karşı etkin bir savunma tepkisi gösterdiği gözlemlendi. Kurkumin antihistaminik, iltihap karşıtı ve bronşları genişletici etkileri uzun süredir biliniyor. Bu da COVID-19’un yol açtığı solunum sıkıntılarının giderilmesinde yararlı olacağı umudunu doğuruyor.


Beslenme uzmanları kurkuminin, enfekte olmadan, koruma amaçlı kullanılmasını öneriyor.

Güney Asya mutfağında yaygın

ABD’deki Highland Aile Hekimliği uzmanı ve bölüm başkanı Dr. Colleen Fogarty, özellikle Güney Asya mutfağında sıklıkla kullanılan zerdeçalın çok uzun zamandır varlığını sürdürdüğünü, hatta Ayurveda tıbbında yorgunluk gibi birçok soruna karşı tedavi olarak kullanıldığını söylüyor. Enflamasyona ve safra kesesi hastalıklarına iyi geldiği söylenen zerdeçalın hap olarak değil, doğal haliyle tüketilmesini öneriyor. Henüz zencefilin faydalarına yönelik random kontrollü deneylarin yapılmadığını söyleyen Dr. Fogarty, buna karşın bazı küçük çaplı araştırmalardan alınan sonuçlara göre osteoporozun yarattığı sorunlara ve kalp krizi sonrası vücut direncini güçlendirdiğine ilişkin birincil elden kanıtlar elde edildiğini belirtiyor..

Zerdeçalın bazı yan etkileri de var. Dr. Fogarty, bazı insanların yüksek dozda kullandıklarında mide bulantısı ve ishal yaşayabileceğini, aynı zamanda anemi hastalarının da doz ayarlamasına dikkat etmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca zerdeçalın özellikle kan sulandırıcılar gibi başka ilaçlarla etkileşime girmesi de muhtemel.

COVID-19 döneminde zerdeçalı nasıl kullanabiliriz?

Taze zerdeçal Hintlilerde yüzyıllardır sıcak süt ile birlikte tüketilir. Zerdeçallı sıcak sütün solunum sistemini rahatlattığı düşünülüyor. Ancak günlük olarak bağışıklığınızı güçlendirmek için zerdeçalı daha birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin yaptığınız bütün yemeklere zerdeçal katabilir, rendelenmiş zerdeçal kökünü çorbalarınıza ekleyebilir, özellikle de uzakdoğu mutfağına özgü tavuk ve et sotelerine ilave edebilirsiniz . Rendelenmiş zerdeçal kökü aynı zamanda omletlerinize ya da salatalarınıza da eklenebilir.

Hint mutfağının en yaygın içeceği zencefil lattedir. Bunun için rendelenmiş zerdeçal, zencefil, öğütülmemiş karabiber taneleri, küçük bir tarçın sapı ve iki kakule kabuğunu sütün içinde bir süre yavaş yavaş kaynatın. Ardından süzün ve bir çay kaşığı saf bal ile birlikte için.

Kaynak 1 - 2 - 3