Yapay zekâ gerçekten sonumuzu getirecek mi?

Can Gürses
Yapay zekâ gerçekten sonumuzu getirecek mi?

Geçenlerde bir YouTube videosuna denk geldim. Bir 3D printer, kök hücre ve grafenden bildiğiniz insan kemiği üretiyordu. Muhtemelen insanınkinden çok daha dayanıklı ve sağlamdı...

Bir diğer sitede ise Moore Yasası'na göre sürekli artan işlemci gücü hesaba katıldığında Yapay Zekanın ne kadar hızlı gelişebileceği ile ilgili bir grafik vardı:


2

Buna göre yapay zeka 2025 yılında insan beynini tamamen simule edebilecek... Kendi kendine düşünebilen makinelere sadece 10 yılımız var gibi görünüyor.

Yani az önce izlediğimiz 3D printer, elindeki malzemeyle ne yaratabileceğine kendi karar verebilecek, belki tamamen yeni şeyler yaratmak isteyecek... Öğrenecek, kendini sürekli geliştirecek ve yapabileceklerinin sınırı olmayacak. Aynı satranç oynayan programların şu an dünyanın en iyi oyuncularından kat kat önde olması ve bazen insanların koyduğu satranç kurallarına tamamen aykırı hamleler yapmaları gibi.

Bilimdeki diğer gelişmelere bakınca bir başka şey daha görülüyor ki, insan biyolojisi ile robot teknolojisi git gide iç içe girebilir bir aşamaya doğru gidiyor.

Ne zaman olur bilinmez ancak bu da açıkça yarı robot-yarı insan oluşumların çok uzak olmadığını, en azından bu yüz yıl içinde gerçekleşebileceğini gösteriyor. Bambaşka bir ırktan bahsediyoruz, belki de az önce bahsi geçen 3D printer'ın kendi kendine değişiklikler yaparak sürekli geliştireceği yepyeni bir ırk...

Bu aşamadan sonra biz sıradan insanların Dünya'da yeri olur mu emin değilim; kuvvetle muhtemel olmaz.

İşin diğer yanı; Dünya dışında akıllı herhangi bir medeniyet varsa kuvvetle muhtemel onlar da bu yoldan geçmiştir.

Hem evrimsel olarak hem de medeniyet olarak aşırı derecede ileride olması kuvvetli bir ihtimal olan bu ırkların şimdiye dek bizimle iletişime geçmemiş olmasını da tamamen yine bu sebebe bağlıyorum;

İnsanlık nasıl karıncalar hakkında her şeyi; tüm davranışlarını, alışkanlıklarını, zeka seviyelerini, topluluk davranışlarını bilip iletişim kurmayı aklından bile geçirmiyorsa uzaylılar da muhtemelen bizim için aynını düşünüyor!..

Biz nasıl evrimsel açıdan fersah fersah gerimizden olan türlerle muhatap olmayı aklımızdan geçirmiyorsak, Dünya dışı akıllı yaşamın gözünde de biz aynı durumdayız.

Tüm bunlar, yaptığım varsayımın; yani giderek insan-robot hibridi bir türe doğru gitmenin kaçınılmazlığı, eninde sonunda mevcut her akıllı medeniyet yeteri kadar ilerlediğinde, evrende tamamen organik yapıdan oluşan bir türün kalmaması gerektiği sonucunu getiriyor.

Teknoloji ile geliştirilmiş ve bütünleşmiş bir insan türünün ne gibi bir sonucu olacak derseniz, mevzuyu biraz derinleştirmeyi düşünüyorum!.. Ancak başlı başına başka bir yazıda.

Spoiler Alert: Sicim Kuramı ve Matrix'e kadar uzanmayı düşünüyorum...

Can Gürses / @canitti / www.sinavuzmani.net / https://cangurses.wordpress.com/


Can Gürses

ODTÜ Fizik&Matematik bölümlerinden mezun. Yüksek lisansını UPenn, Princeton ve UC Davis üniversitelerinde fizik alanında yaptı. Ar-Ge ve E-Öğrenme Uzmanı / Danışmanlığı yapıyor. "Sınav Uzmanı" adlı girişimin kurucusu ve sahibi. Satranç, bilim ve matematik ile ilgileniyor.