Mobilexpress CEO’su Emre Güzer: “Türkiye’deki tüm online ödemelerin %15’inden fazlasını üstlenebilen bir şirketiz”

Dijital Hayat ve Dönüşümler Öne Çıkanlar

Mobilexpress CEO, Lidio Kurucu Ortak & CEO'su Emre Güzer ile konuştuk.

 • Mobilexpress bugün hangi noktada? Finansal büyüklüğünüz ve aldığınız yatırım miktarı nedir? 
 • 2011 yılında kurulan Mobilexpress, özellikle 2013 ve 2014 yıllarında yaptığı atılımlar ile bugün sunduğu servislerin temellerini attı. 2020 yılının Temmuz ayında Collective Spark liderliğinde 2 milyon dolar yatırım aldı. Böylelikle yeni finansal teknoloji girişimimiz olacak Lidio markasının temellerini attık ve yeni nesil servislerimizle birlikte T.C. Merkez Bankası’na lisans başvurumuzu 2020 yılında tamamladık. 2021 yılının tamamına baktığımızda 2020’ye kıyasla yüzde 42 büyüme kaydettik ve toplam hacmimiz 30 milyar TL’yi geçti.
 • Mobilexpress olarak hangi konularda çözümler sunuyorsunuz?
 • Mobilexpress olarak online ödeme geçidi, akıllı işlem yönlendirme, kart saklama, sahtecilik önleme gibi yapay zeka destekli birçok servisi, ihtiyaç duyabilecek tüm banka ve ödeme kuruluşlarına entegre çalışan platformumuz aracılığıyla işletme ve kullanıcılarımıza sunuyoruz. Halihazırda Türkiye’nin önde gelen e-Ticaret, Perakende, Sigorta ve Telekom şirketlerine özel servisler geliştiriyoruz. Yakın zamanda, tamamen pandemi döneminde inşa ettiğimiz markamız olan Lidio’nun da lisans almasıyla birlikte sadece işyerlerinin lokal ve global ihtiyaçlarına yönelik değil, aynı zamanda dokunduğumuz milyonlarca bireysel tüketiciye de çok kanallı pürüzsüz ödeme deneyimleri yaşayabilecekleri servislerimizi kullanıma sunacağız. 2021 yılının kampanyalar dönemi olarak da bilinen kasım ayında tüm Türkiye’deki online ödemelerin yüzde 25’inden fazlasını tek başına Mobilexpress platformu yüklendi. Lidio’nun da üzerinde yükseleceği bu platform, teknolojisi ve ölçeklenebilirliğiyle bize güven veriyor.
 • Bugün dünyada kaç kişi/kurum sizin hizmetlerinizden faydalanıyor? Kayıtlı kullanıcı sayısı kaç?
 • Mobilexpress, Türkiye’deki tüm online ödemelerin yüzde 15’inden fazlasını üstlenebilen, teknolojisi ve insan kaynakları ile fark yaratan bir şirket. 54 milyon kayıtlı karta, aylık 16 milyondan fazla işlem adedine ve 1,7 milyondan fazla kart havuzuna ev sahipliği yapan Mobilexpress olarak, 2021 yılında toplam 170 milyon başarılı işleme aracılık ettik, dakikada 44.000 adet işlemle sınırları zorladığımız bir performans ortaya koyduk.
 • Kısa-uzun vadeli hedefleriniz neler?
 • Kurulduğumuz günden bu yana, 3 haneli büyüme kaydediyoruz. Lidio’nun da hayatımıza girmesiyle birlikte bu yılı 5 katlık bir büyüme ile kapatıp önümüzdeki yıl da 250 milyon TL gelir yaratma hedefimiz var. Ayrıca ekibimiz de büyümeye devam edecek ve platformumuz bahsettiğimiz düzenlemelerin de desteği ile birlikte yeni nesil bir finansal teknoloji girişimine evrilecek. Halihazırda yüz milyonlarca işleme aracılık eden platformumuz, birlikte çalıştığımız işletmelerin tahsilatlarında sınırsız özgürlük vaad ederken yine platformumuz aracılığıyla dokunduğumuz milyonlarca tüketiciye de pürüzsüz bir ödeme deneyimi yaşatacağız. Sınırlararası e-Ticaret en çok önem verdiğimiz konulardan bir tanesi. Bu alanda dünyanın en büyük oyuncuları ile yaptığımız anlaşmalar vesilesiyle Türkiye’den birçok global oyuncu çıkarabilmeyi arzu ediyoruz. Yine bu anlaşmalar sayesinde dünyanın en büyük işletmelerine de Lidio olarak yine uçtan uca servisler götüreceğiz. Ayrıca 2022 yılını gelirlerimiz anlamında 10 kata yakın bir büyümeyle kapatacağız. Yine işbirlikleri tarafına baktığımızda Türkiye’nin köklü bankalarından bir tanesi ile bugüne kadar benzeri yapılmamış bir işbirliğini ayağa kaldıracağız. Bunu da 2022’nin dördüncü çeyreğinde açıklamayı planlıyoruz. Bu minvalde yeni dönemde yapmayı planladığımız yatırım tutarının 100 milyon TL’nin üzerinde olmasını hedefliyoruz.
 • Çözüm yöntemleriniz sayesinde müşterilerinize %10’luk ciro artışı vadediyorsunuz. Bunun arkasında ne var? Şirketlerin ciro artışını nasıl sağlıyorsunuz?
 • Bizimle birlikte çalışan işletmelere olan taahhüdümüz ödemelere ilişkin tüm karmaşık süreçleri bize bırakmaları yönünde. Ödemeler dünyasını çok iyi bilen bir ekibe ve bunun paralelinde dünya standartlarında teknik yeterliliğe sahibiz. Konusunda uzman ekibimizin geliştirdiği yenilikçi servisler ile dünyada da yeni yeni örneklerini görmeye başladığımız birçok servisi, uzun yıllardır işletmelerimizin ve dolayısıyla işletmelerimizden alışveriş yapan tüketicilerin hizmetine sunuyoruz. Örneğin Türkiye’de geliştirdiğimiz akıllı işlem yönlendirme servisi ile ödeme esnasında hataları minimuma indirirken, Tek Tıkla Ödeme, senkron veya asenkron çalışan alternatif ödeme yöntemleri ile ödeme deneyimini daha pürüzsüz bir hale getiriyor ve saniyeler içerisinde sonlandırıyoruz. Sınırlar arası e-ticareti artırmak için geliştirdiğimiz Cross Border çözümlerimiz ile de işletmelerimizin dünyanın herhangi bir yerine satış yaparken, o bölgeye özel ödeme yöntemleri ile tahsilat yapabilmesine ve ödemelerini alabilmesine aracılık ediyoruz.
 • Fraud filtresi kullandığınızı görüyoruz. Bu ne işe yarıyor? Bununla birlikte siber saldırılara karşı başka ne gibi önlemler alıyorsunuz? Yapay zekâyı nasıl kullanıyorsunuz?
 • Tamamen Türkiye’de geliştirdiğimiz fraud (sahtecilik önleme) araçlarımız ile milyonlarca işlemi gerçek zamanlı olarak analiz eden bir platforma ve bu araçlarca “fraud” olarak işaretlenen işlemleri yine anlık olarak gözlemleyen fraud analistlerine sahibiz. Bu ürünün ve sunucularımızın tamamen Türkiye’de, KVKK ve 6493 sayılı kanun kapsamında faaliyet göstermesi ile birlikte özellikle bulutta hizmet veren ve/veya fraud araçlarını yurtdışında şirketlere outsource eden ödeme kuruluşlarına göre farklı bir yere koyuyor bizi. Çok daha hızlı ve yüksek oranda sahtecilik yakalama oranı, işletmelerimize sunduğumuz taahhütlerimizden birisi. Kabaca bir rakam vermek gerekirse; aylık ortalama 100.000 TL fraud nedenli kayba uğrayan bir işletme Mobilexpress ve Lidio servisleri ile bu kaybı 3-4.000 TL seviyelerine çekebiliyor. Bu kaybı neredeyse ortadan kaldırmamızın yanı sıra yapay zeka ve diğer dönüşüm oranı artırıcı servislerimiz ile birlikte işyerlerimizin dönüşüm oranlarında da yukarı yönlü artış kaydedilmesini sağlıyoruz. Mobilexpress bünyesinde fraud konusunda çalışan ekibimiz hem banka hem de ödeme kuruluşu tecrübesine sahip çok donanımlı kişilerden oluşuyor. İşlemleri de yapay zeka destekli servislerle 7/24 ve anlık olarak izliyoruz. Sunduğumuz hizmette en büyük motivasyonumuz, iş yerlerimizin sağladığı hizmetlerin güvenliği. Onların asıl işleri olan büyümeye odaklanmalarına vesile oluyor enerjilerini sahtecilik, fraud, chargeback gibi operasyonel işlere harcamamalarını sağlıyoruz.