Bizans epigrafisi: Yazıtlar ve bağlamları

Duyuru ve Etkinlikler

Boğaziçi Üniversitesi Bizans Çalışmaları Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen Eğitim Seminerleri'nin üçüncüsü, “Bizans Epigrafisi: Yazıtlar ve Bağlamları” (Byzantine Epigraphy: Texts and Contexts), 4-5 Kasım 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Seminerde Andreas Rhoby (Avusturya Bilimler Akademisi) ve Ida Toth (Oxford Üniversitesi) eğitmen olarak yer alacaktır. Sabah dersleri Boğaziçi Üniversitesi Bizans Çalışmaları Araştırma Merkezi’nde, öğleden sonraki dersler ise İstanbul’daki tarihi bölgelerde yapılacaktır. Seminere başvuru ile katılımcı kabul edilmektedir. Eğitim dili İngilizce olup, katılım için giriş seviyesinde Klasik Yunanca bilgisi zorunludur. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek etkinliğe İstanbul dışından gelecek katılımcıların yol masrafları Bizans Çalışmaları Araştırma Merkezi tarafından karşılanacak, ayrıca tüm katılımcılara öğle yemeği ve çay-kahve ikramı yapılacaktır. Seminerin sonunda katılımcılara sertifika verilecektir.

Son başvuru tarihi 26 Ekim 2018'dir.


Bizans Çalışmaları Araştırma Merkezi Eğitim Seminerleri yılda iki kez İngilizce veya Türkçe dillerinde yapılmaktadır. Birinci eğitim semineri, “Zanaat, İnanç Ve Sanatın Bin Yıllık Beraberliği: Bizans Dünyasında Duvar Resmi Geleneği” başlığıyla Dr. Öğr. Üyesi B. Tolga Uyar (Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi) eğitmenliğinde 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleştirilmiş ve 30 katılımcının sertifikalarını almalarıyla tamamlanmıştır. "Geç Antik Devir ve Erken Bizans Yazıtlarının Tarihi Kaynak Olarak Değerlendirilmesi" başlıklı ikinci eğitim semineri 4-5 Mayıs 2018 tarihlerinde Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar (İstanbul Üniversitesi) eğitmenliğinde gerçekleştirilmiştir. Dersler Boğaziçi Üniversitesi Bizans Çalışmaları Araştırma Merkezi’nde ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde uygulamalı olarak gerçekleştirilmiş olup 25 katılımcı sertifika almaya hak kazanmıştır.

Eğitim seminerleri hakkında daha fazla bilgi ve başvuru detayları için http://byzantinestudies.boun.edu.tr/index.php adresini ziyaret edebilirsiniz.