Dünyanın önde gelen fizikçileri İstanbul’da buluşuyor

Duyuru ve Etkinlikler

Dünyanın önde gelen fizikçileri Prof. Dr. Ekrem Aydıner’in öncülüğünde Frontiers of Fundamental Physics toplantısında buluşuyor.

Parçacık fiziğinden kozmolojiye, bilgi teorisinden kompleks sistemlere, felsefeden fizik eğitimine kadar, pek çok alanda temel fizik problemlerinin tartışılacağı dünyanın en önemli ve en prestijli fizik toplantısı Frontiers of Fundamental Physics 23-26 Mayıs 2022 tarihlerinde çevrimiçi olarak İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

Nobelliler toplantısı olarak bilinen bu toplantıya bu yıl Nobel fizik ödüllü Reinhard Genzel, Fields ve Dirac Madalyalı Edward Witten, Dirac Madalyalı John Ellis, Paul J. Steinhardt, Andrei Linde, Xiao-Gang Wen, Viatcheslav Mukhanov, Mikhail Shifman'ın yanısıra Nobel fizik ödülüne aday gösterilen fizikçiler, çok önemli teoriler ileri süren fizikçiler, çok saygın fizik dergilerin şef editörleri ve önemli araştırma merkezlerinin yöneticileri gibi çok sayıda seçkin fizikçi ve uluslararası alanda tanınan çok seçkin fizik eğitimcileri konuşmacı olarak katılacaktır.


Temel fizik alanında yaklaşık otuz beş fizikçi ve fizik eğitimi alanında yaklaşık yirmi iki eğitimcinin katılacağı bu uluslararası toplantı Zoom üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek ve tüm konuşmalar Springer tarafından kitap olarak basılacaktır.

Ülkemizden ve dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda fizikçinin oturum başkanı ve moderatör olarak yer aldığı toplantıya beş yüzün üzerinde dinleyicinin katılımı beklenmektedir.

Toplantı Zoom bağlantısı dışında aynı zamanda Türk Fizik Topluluğu Facebook sayfasında (https://web.facebook.com/groups/turkfiziktopluluguve YouTube üzerinden canlı olarak yayınlanacak.

Kayıt olmak için son başvuru tarihi: 18 Mayıs 2022

Toplantı hakkında bilgi almak için lütfen web sayfasını ziyaret ediniz:

Frontiers of Fundamental Physicshttps://ffp16.istanbul.edu.tr/en/_