Yeditepe Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü açıldı

Duyuru ve Etkinlikler

Türkiye’nin 4. Konfüçyüs Enstitüsü, Yeditepe Üniversitesi'nde açıldı. Üniversitede, 2008'den beri Çince öğretiliyor.

27 Eylül'de yapılan açılışa Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi YU Hongyang ile Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan katıldı.

Bilgeler aynı yöne yürürler


Hongyang konuşmasında, bilgelerin aynı yöne yürüdüğünü dile getirdi. 4. enstitünün, Atatürk ilkelerine ve laikliğe bağlı, gelişmeye ve yeniliklere açık gençler yetiştiren bu kurumda açılmasından mutluluk duyduğunu söyledi. Çin ve Türkiye'nin İpek Yolu ile başlayan dostluk ve işbirliğini devam ettirdiklerini ekledi.

Nankai Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. YANG Kexin de, Konfüçyüs Enstitüsü’nün kuruluşunun iki ülke arasındaki eğitim, kültür, ticaret ve ekonomik işbirlikleri için köprü olacağını söyledi.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu QIAN Bo da, HANBAN tarafından gönderilen kutlama mesajını okudu.

İşbirliği artacak

Bedrettin Dalan, bugün yapılan bilimsel çalışmaların bize insanlar, hayvanlar, bitkiler ve cansızlar dâhil her şeyin bir bütün olduğunu gösterdiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gerçekte hepimiz biriz. MÖ. 500 yılında Konfüçyüs bunu anlatmaya çalıştı. O zaman Big Bang yoktu. Ama Konfüçyüs bunun farkına vardı: Biz biriz. Barış içinde yaşamak, birbirimizi anlamak zorundayız. Kavga değil, sevgi paylaşmak zorundayız. Sevgiyi paylaşmanın olmazsa olmazı konuşmak, anlaşmak… Anlaşabilmenin temel yolu da karşılıklı olarak dillerimizi öğrenmekten geçiyor. Ne yazık ki Konfüçyüs, 2500 yıl sonra hala anlaşılamadı. Umarım bir gün anlaşılır ve dünya gerçek anlamda kardeşliğe mutluluğa, barışa, sevgiye ve güvene kavuşur. Konfüçyüs’ün barış, kardeşlik anlayışının bütün dünyaya yayılmasını canı gönülden istiyoruz.”

Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl de, “Konfüçyüs Enstitüleri, her iki ülkedeki üniversitelerin, öğrencilerin ve toplumun işbirliklerini artıran çok önemli merkezler. Yıllarca İpek Yolu’nu oluşturmuş iki toplum olarak bundan sonra da bu ilişkilerimizin güçlenerek devamını diliyoruz” diye konuştu.

Açılışta "İpek Yolu ile Bağlanan Dostluk" isimli fotoğraf sergisi gezildi.